Dünya Haberleri

  Türk diplomasisine Azeri darbesi

  Hürriyet Haber
  14.03.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Önce S-300, ardından da PKK'nın başı Abdullah Öcalan'ın yakalanması konularında Yunanistan ve Kıbrıs Rum Kesimi'ne karşı tarihi zaferler kazanan Türkiye, hiç beklemediği darbeyi dost ve kardeş ülke Azerbaycan'dan yedi. Azerbaycan A Milli Futbol Takımı'nın kamp yapmak için PKK'ya açık destek veren ve Öcalan'a sahte pasaport düzenleyen Kıbrıs Rum Kesimi'ne gitmesi, Türkiye-Azerbaycan ilişkilerini ‘‘Tatsız bir döneme’’ soktu.

  Ancak bu beklenmedik bu gelişme üzerine Azerbaycan Devlet Başkanı Haydar Aliyev ve Spor Bakanı Saim Karayev derhal devreye girerek, Milli Takım'a dün öğle saatlerinde Kıbrıs Rum Kesimi'nden ayrılmaları talimatını verdiler. Azerbaycan Milli Takımı'nın bugün Bakü'ye geleceği ve takımı Rum Kesimi'ne götüren Futbol Federasyonu yöneticileri hakkında soruşturma başlatılacağı öğrenildi.

  Türkiye, Azerbaycan Milli Takımı'nın Kıbrıs Rum Kesimi'nde kamp yapması nedeniyle Azerbaycan'ı sert bir dille uyarırken, Dışişleri Bakanı İsmail Cem'in bu gelişmeyi ‘‘Türk diplomasisinin son yıllarda dost bir ülkeden yediği en ağır darbe’’ diye nitelediği öğrenildi.

  Dışişleri Bakanlığı'na çağrılan Azerbaycan'ın Ankara Büyükelçisi Mehmet Nevruzoğlu'na Türkiye'nin bu gelişmeden duyduğu üzüntü açık bir dille iletildi. Ankara, ayrıca Azerbaycan Futbol Federasyonu'ndan talep gelmesi halinde, Milli Takım'a kamp yapması için Türkiye'de her türlü imkanın sunulacağını da bildirdi. Hürriyet'e konuşan Büyükelçi Nevruzoğlu, gelişmelerden kendisinin de son derece üzgün olduğunu belirterek, Milli Takım'ın Kıbrıs Rum Kesimi'nden geri çekilmesi için derhal girişimlere başlandığını ve takımın bugün Bakü'ye döneceğini açıkladı.



  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı