Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Türk bisiklet sporunda büyük gurur

Salcano Arnavutköy takımı, 4 sporcu ile beraber Londra'da yarışacak ve markalar bazında da Türkiye'yi gururla temsil edecek.

Murat ÇAKIR, İstanbul-DHA
SON GÜNCELLEME

Türkıye yıllar sonra ilk defa katıldığı olimpiyatlar yol müsabakasına 3 sporcu ıle katılırken bu 3 sporcunun da sponsorluğunu Turkiynin bisiklet markası Salcano yaptı. Salcano Arnavutkoy takımından Ahmet Akdılek, Miraç Kal (Konya Torku) ve Kemal Küçükbay (Brisa) Salcano desteği ile Londra olimpiyatlarında derece arayacak .

Türk markası ve takımı olarak Londra'da temsıl edilmenin kendileri için büyük gurur olduğunu söyleyen Salcano Yönetim Kurulu üyesi Bayram Akgul 2012 Londra Olımpıyatları'nda başarı hedeflediklerını ve 2016 RİO Olımpıyatları'nda şampiyon olacak alt yapıyı kurduklarını ve şimdiden bununla ilgili çalışma yaptıklarını ifade etti.

Akgül; Türk bisikletinin yükselişinde Türkiye Bisiklet Federasyonu Başkanı Emin Müftüoğlu'nun çok büyük katkıları olduğunu da vurguladı.

Bayram Akgül şöyle devam etti:

"Salcano bisiklet firması 1975 yılında kuruldu. Yüzde yüz Türk malıdır Salcano. Yaklaşık 25 yıldır bisiklet üretimi yapıyoruz. Şu anda Türk milli takımıyla Olimpiyatlarda yarışacak 3 tane yarışmacı da bizim çok büyük gururumuz. Salcano bisiklet ile yarışıyorlar. Bizim için gerçekten de hem firmanın hayali hem de marcanın hayaliydi bu. Salcano markasının orada kullanılıyor olması ayırca bir gurur. Asıl önemli gururlarımızdan bir tanesi de Salcano Arnavutköy takım ,genel menajerliğini de üstlendiğim takımdan da toplam 4 tane sporcu Olipiyatlara gidiyor. Bunların ikisi sırp sporcular Gabor Kasa ve Ivan Stevic bir Slovenya'lı Tanja Zakelj ve bir Türk sporcumuz Ahmet Akdilek bizim olimpiyatlada yarışacak yarışmacılarımız olacaklar. Evet, Türkiye'nin dışında iki ülke daha bizim bisikletlerimizi kullanacak. Daha önce Olimpiyatlara katılan Türk bisikletleriolmadı. Bu ilk olacak , yıllardır ilke kez oluyor bu 120 kişilik bir kadro ile startta Salcano bisiklet kullanacak sporcu olması bizi gururlandırıyor.

Türkiye'de ve Dünya'da bütün yenilikleri takip ediyoruz,bir Türk markası olarak,biliyorsunuz Başbakanımızın bir yerli araba üretme hayali var.Biz yıllardır Türk markası olarak,İngiltere'de,Almanya'da bütün Afrika ülkelerinde hatta Amerika Birleşik Devletleri'nin de bisiklet tedarikçileriyiz.Oraya bisikletlerimiz gidiyor ve Dünya standartlarında bir şirket olduğumuzun göstergesi bu.

"Türk sporcuları kendilerine göre bisikletler kullanıyorlardı ama ilk defa bir çatı altında topladık,şu anda gerçekten çok mutlular.Biliyorsunuz Cumhurbaşkanlığı bisiklet turnuvasını Salcano ile ilk kez bir Türk markası kazandı.Onun dışında bizim Salcano Arnavut köyü takımımız 10 Milyon euro'luk takımalrı geride bırakarak Takım klasmanında 8'inci olduk ve bu çok büyük bir başarı.Biz bir amatör kulübüz,fabrika takımıyız.Bu anlamda bizim için büyük bir başarıydı bu.

Olimpiyata gidecek Salcano Takımı sporcuları şöyle:

Ahmet Akdilek, (Türkiye)

Gabor Kasa (Sırbistan)

Ivan Stevic (Sırbistan) (ülke şampiyonu)

Tanja Zakelj (Slovenya) (ülke şampiyonu)

Salcano Continental takımının uluslararası başarıları

Grand Prix of Sochi Genel klasman 1.

Five rings of Moscow Genel klasman 2.

Grand Prix of Moscow Genel klasman 3.

Trakya Turu Takım klasmanı 1.

Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turunda (10 milyon euro bütçeli takımları geride bırakarak) Takım klasmanı 8.

 


Bunları da Beğenebilirsiniz