Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Türk birliğinin Afganistan'a gidişi ertelendi

  Hürriyet Haber
  16 Ocak 2002 - 11:06Son Güncelleme : 16 Ocak 2002 - 11:06

  Afganistan`a gidecek ilk öncü Türk birliğinin hareketi, olumsuz hava koşulları nedeniyle 3 gün ertelendi.

  Olumsuz hava koşullarının yanı sıra Kabil`deki gerekli ayarlamaların sağlanamaması yüzünden, dün gitmesi gereken birliğin hareketi 18 Ocak Cuma gününe ertelendi.

  Afganistan`a Cuma günü gidecek öncü Türk birliği, 20 kişiden oluşuyor. Birlik, Ankara Etimesgut Askeri Havalaalanı`ndan kalkacak bir C-130 uçağıyla Afganistan`a gidecek.

  Komutanlığını Kara Kuvvetleri Plan Yönetim Koordinasyon Daire Başkanı Tuğgeneral Adem Huduti`nin yaptığı öncü ekipte, lojistik, harekat, ikmal, levazım, istihkam subayları bulunacak. Afganistan`a gidecek ekipte, Türk Hava Kuvvetleri`nin Afganistan`daki havaalanlarına teknik destek vermek üzere göndereceği 10 kişilik ikinci heyet de yer alacak.

  ANA BİRLİK ŞUBAT AYINDA
     
  Afganistan`a gidecek öncü ekip, kalınacak yer, lojistik, destek ve çevre güvenliği konularında yapacağı ön çalışmalarını 25 Ocak`a kadar tamamlayacak. Bu çalışmanın tamamlanmasının hemen ardından, 261 kişilik Türk birliği de en geç 15 günlük bir süre içinde Afganistan`a gidecek.

  Mamak`taki Barış Tugayı`nın askerlerinden oluşan bu birliğin intikalinin, Şubat ayının ilk 10 günü içinde olması bekleniyor.
     
  SAYI ARTABİLİR
     
  Uluslararası Güvenlik Yardım Kuvveti bünyesi altında bir albay komutasında olacak 261 kişilik birlik, Türkiye`nin mali destek bulmasıhalinde bin askere çıkabilecek.

  Bu sayının, Başbakan Bülent Ecevit`in ABD gezisi sırasında Washington`dan destek alması halinde artabileceği belirtiliyor.

  Ankara, Afganistan`daki uluslararası karargaha da 6 Türk subayını gönderecek. Türkiye, bir süreden beri 6 subayını koordine için Kabil`de tutuyordu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı