Gündem Haberleri

  Türk bilim insanlarının buluşu dünyaya örnek oldu

  Hürriyet Haber
  30.10.2007 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Doğa korumacılık ve çevre konularındaki çalışmalarıyla öne çıkan Doğa Derneği’nin 14 bilim adamı ile birlikte geliştirdiği "Önemli Doğa Alanı" yöntemi, "Dünya Doğayı Koruma Birliği" (IUCN) tarafından dünyaya örnek gösterildi ve 40’ı aşkın ülkede uygulanmaya başlandı.

  DOĞA Derneği tarafından koruma alanlarının etkili ve sistemli bir şekilde belirlenmesi için geliştirilen "Önemli Doğa Alanı" kavramı ve yöntemi, IUCN (Dünya Doğayı Koruma Birliği) tarafından tüm dünyaya örnek gösterildi ve geçtiğimiz haftalarda IUCN bu yöntem hakkında kapsamlı bir rapor yayınladı. Rapora göre ilk defa Türkiye’de uygulanan bu yeni yaklaşım, daha şimdiden 40’ı aşkın ülkede kabul gördü ve aktif olarak kullanılmaya başlandı.

  Doğa Derneği, dünyanın farklı ülkelerinde görev yapan 14 bilim insanı ile birlikte Önemli Doğa Alanı yöntemini geliştirerek 2004 yılında ABD’deki "BioScience" dergisinde bir bilimsel makale yayınlamıştı. Geçtiğimiz yıllarda bu yöntem ilk defa Türkiye’de uygulanmış ve dünyanın ilk "Önemli Doğa Alanları" envanteri, Doğa Derneği ve Çevre ve Orman Bakanlığı işbirliğiyle 2007’de ülkemiz için hazırlanmıştı.

  "Önemli Doğa Alanları" yöntemi, nesli tükenmek üzere olan ve dünyanın başka bir noktasında bulunmayan canlı türlerini araştırarak yeryüzünün en hassas ve en benzersiz doğal alanlarını belirlemek için kullanılıyor. Her bir alan için bulundurduğu tür gruplarına göre dört bilimsel kriterden biri veya birkaç tanesi atanıyor. Böylece tüm dünyadaki korunması gereken doğal alanlara küresel bir standart getirilmiş oluyor.

  Önemli Doğa Alanı yönteminin getirdiği yenilik sayesinde yeryüzündeki hiçbir canlının neslinin tükenmemesi ve dünyadaki tüm korunan alanların birbirleriyle ilişkilendirilmesi sağlanabilecek.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı