Gündem Haberleri

  Türk bilim adamına ödül

  AA
  20.10.2005 - 11:01 | Son Güncelleme:

  Balkanlar'da kulak-burun-boğaz (KBB) bölümünün gelişimine yaptığı katkı, Türk bilim adamına ödül kazandırdı.

  Bulgaristan'da KBB bölümünü kuran Prof. Dr. Stojan Belinov anısına verilen ödüle, bu yıl İstanbul Üniversitesi (İÜ) İstanbul Tıp Fakültesi Kulak-Burun-Boğaz Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tuncay Uluğ layık görüldü.

  Prof. Dr. Uluğ, Bulgar KBB Derneği'nce 8'incisi düzenlenen ve bu ayın ilk haftasında gerçekleştirilen “Bulgar Ulusal Kulak-Burun-Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Kongresi”ne konuk konuşmacı ve eğitmen olarak çağrıldığını söyledi.

  Daha önce de Bulgar ulusal kongreleri ile Balkan kongrelerine konuk konuşmacı ve eğitmen olarak 3-4 kez davet edildiğini anlatan Prof. Dr. Uluğ, “Bu toplantılarda çeşitli ameliyat tekniklerini slaytlarla anlattım. Türkiye'de yaptığımız ameliyatları da video kayıtlarıyla gösterdim. Bu kez yine Almanya, İsviçre gibi Avrupa'nın gelişmiş ülkelerinden gelen konuk konuşmacılarla çeşitli sunumlar yaptım” dedi.

  “TÜRK TIBBI DAHA ÖNDE VE GÜÇLÜ"

  Kongrede Bulgar KBB Derneği'nce, bu ülkede kulak-burun-boğaz bölümünü kuran ve 2. Dünya Savaşı'nda yaşadığı şehrin bombalanması sonucu hayatını kaybeden Prof. Dr. Stojan Belinov anısına verilen ödülün kendisine sunulduğunu dile getiren Prof. Dr. Tuncay Uluğ, şunları kaydetti:

  “Sonuçta onlar açısından manevi anlamı yüksek bir ödül. Benim açımdan da, böyle bir ödüle layık görülmek çok hoş. Ödül, Bulgaristan ve Balkanlar'da KBB'nin gelişimine yaptığım katkı nedeniyle bana verildi.

  Türk tıbbı, Türkiye'nin çevresindeki bütün ülkelerdekinden daha önde ve daha güçlüdür. Bu bağlamda da, komşularımıza verecek, onları eğitecek çok büyük birikimimiz var. Onlar da bunun kıymetini biliyorlar. En az Avrupalı meslektaşlarımız kadar Türk hekimliğine ve bilimine itimat ediyorlar. Bunun böyle bir ödülle de belgelendirilmiş olması, Türkiye adına çok hoş.”

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı