Gündem Haberleri

  Türk bilim adamına Almanya’dan ödülü

  Mutlu YUCA- Taner BAYAR/BOLU, (DHA)
  21.11.2009 - 11:43 | Son Güncelleme:

  ABANT İzzet Baysal Üniversitesi (AİBÜ) Mühendislik Mimarlık Fakültesi Çevre Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi 32 yaşındaki Yrd.Doç.Dr. Kerem Güngör, Almanya Eğitim ve Araştırma Bakanlığı’nın ‘35 Yaş Altı Yeşil Yetenekler’ yarışmasında fosforun geri kazanımıyla ilgili hazırladığı projeyle birinci oldu.

  Yurt dışında çevresel fosfor dinamikleri, tarımda kirlilik ve önlenmesine ilişkin çalışmalar yürüttükten sonra 6 ay önce Bolu’da bulunan AİBÜ Mimarlık ve Mühendislik Fakültesi Çevre Mühendisliği Bölümü’nde öğretim üyesi olarak göreve başlayan Yrd.Doç.Dr. Kerem Güngör, fosforun geri kazanımına ilişkin bir proje hazırladı. Yrd.Doç.Dr. Güngör bu projeyle Almanya Eğitim ve Araştırma Bakanlığı’nın ‘35 Yaş Altı Yeşil Yetenekler’ yarışmasına katıldı.

  Almanya Eğitim ve Araştırma Bakanlığı, Yrd.Doç.Dr. Güngör’ün ‘Fosforun tarım arazilerindeki etkileri ve fosfor barındıran malzemelerin geri dönüşümü’ projesini birinci seçti. Yrd.Doç.Dr. Güngör, eylül ayında Hamburg’da düzenlenen törenle belgesini aldı.
  Fosfor azlığının tarımsal üretiminin verimliliğini düşürdüğünü belirten Yrd.Doç.Dr. Kerem Güngör, “Türkiye, atıklardaki fosforu kazanabilirse yüzde 20 tasarruf sağlayabilir. Fosfor genellikle kimyevi gübre olarak kullanılıyor. Arıtma çamurlarından, organik evsel atıklarından, fosfor içeren her türlü atıklardan geri kazanım sağlanabilir. Tarımda her yıl 600 bin ton fosfor kullanılıyor. Türkiye'de fosfor üretimi yetersiz. Böyle devam ederse en geç 100 yıl içerisinde kaliteli fosfor kaynakları tükenecek” dedi.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı