Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Türk bayrağı Londra'nın en gözde yerinde

Türkiye, tarihinin en kalabalık kafilesiyle 2012 Londra Olimpiyatları'na katılmaya hazırlanırken, Türk bayrağı İngiltere'nin başkenti Londra'nın merkezinde dalgalanıyor.

A.A.
SON GÜNCELLEME
Son iki yıldır önce Kraliyet düğünü, ardından da Kraliçe 2. Elizabeth'in tahta çıkışının 60. yıldönümü nedeniyle Britanya bayraklarının asıldığı Londra'nın en ünlü caddelerinden Regent Street, olimpiyatlar öncesinde 206 ülkenin bayrağıyla donatıldı.

Türk bayrağı, ışıklı reklam panoları ve Eros heykelinin yer aldığı, başkent Londra'ya gelen hemen hemen her turistin mutlaka ziyaret ettiği yerlerden biri olan Piccadilly Meydanı ile Regent Street'in kesiştiği yere asıldı.
Toplam 3 kilometre uzunluğundaki alana asılan, 1,8 metre eninde ve 3,6 metre boyundaki 206 ülke bayrağı olimpiyatlar bitene kadar duracak.

Dünya genelinde yaklaşık 4 milyar kişinin izlemesinin beklendiği Londra Olimpiyatları'nda 10 bin 500 atlet ülkeleri adına mücadele edecek.

Oyunlar sırasında 12 bin 500 polis, 13 bin 500 askeri personel ve 13 bin özel güvenlik görevlisi güvenliği sağlayacak.

Türkiye, 114 sporcuyla madalya arayacak

Londra'da 27 Temmuz-12 Ağustos tarihleri arasında yapılacak oyunlara Türkiye, 16 branşta 114 sporcuyla katılacak.

Türkiye olimpiyatlarda, atıcılık ve yelkende 5'er, atletizmde 33, boks ve yüzmede 6'şar, badminton, okçuluk ve cimnastikte 1'er, basketbol ve voleybolda 12'şer, bisiklet ve tekvandoda 3'er, güreşte 13, halterde 9, judo ve masa tenisinde 2'şer sporcuyla temsil edilecek.

Sporcu sayısında yakalanan başarının yanı sıra kadın sporcu sayısındaki artışla da dikkati çeken Türkiye, 66 kadın sporcuyla madalya arayacak.

Türk kafilesi başkent Londra'ya 24 Temmuz Salı günü Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç ile birlikte gelecek.

Oyunların açılışını Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da Olimpiyat Stadı'nda izleyecek.


Bunları da Beğenebilirsiniz