« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Türk bayrağı için son 10 gün

Spor ve gezi yelkenciliğini yakından ilgilendiren, Türk vatandaşlarının sahip oldukları yabancı bayraklı teknelerin makul vergilerle, Türk bayrağına geçebilmesi için mevzuat hazırlandı. Türk bayraklarının teknelere çekilmesine 10 gün kaldı.

Arif Erdem
SON GÜNCELLEME

Bu mevzuaat 2009 senesi içinde tarih sınırlı olarak yürürlüğe konulmuştu zaten..

Konu gündeme geldiği vakit bir çok internet sitesinde konuşuldu, kişiler görüşlerini açıkladı, tabi zamanında vergisini yüksek olarak ödeyerek Türk bayrağını seçmiş vatandaşlar, şimdilik ödemenin dayanılmaz hafifliğini yaşamakta..

Onlar için herhangi bir çözüm yok ama herkes sevindi sonuçta.. Türk bayrağına kavuşulacaktı denizlerimizde, artık  bayrağımızı gezdirebilecektik.. Geçmeye çalışanlarda ise mevzuatın yeni olması çeşitli  kurumları ilgilendirmesi sonucunda yaşadıkları sıkıntıları paylaştılar.. Denizcilik müsteşarlığının sorunları çözme konusundaki gayretlerini paylaştılar. Sonuçta fikirler, görüşler, çağdaş yaşam özelliği, tabandan gelen bilgiler, yöneticileri doğru şekilde yönlendirdi, eksikler görüldü süratle yeni düzenlemelere gidildi. Hizmet eden devlete, sorun çözen bürokrasiye, özlenen sisteme doğru ilerleme sağlandı. Fakat bazı detaylar kafa karıştırmaya devam etti.

TEKNELER BOYLARINA GÖRE YILLIK HARÇ ÖDEYECEK

Hala düşünen eski tekne sahibi ya da kürekten başka bir güçle hareket edecek bir deniz vasıtası alma arzusunda olacak deniz severleri sevindirecek haberler gelmekte. Bizim sizlerle paylaşmak istediğimiz bu bilgiler. Yeni tekne alımında ÖTV %0, KDV % 1, 22 Ağustos-30 Kasım 2009 tarihleri arasındaki süreyle sınırlı olarak olmuştu ve eskiden motor gücü,  beygir başına oluşturulan harçlar, vergilerde, ödentiler tekne boyuna uyarlandı kalıcı olarak. Artık tekneler boylarına göre yıllık harç ödeyecek, donatanlar eskiden 10 beygir altında motorlara sahip bedelsiz amatör tekneler, artık harca tabi diğer teknelerle birlikte yasa  gereği..

İşte burada konumuz 30 Haziran 2009 dan önce alınmış Türk vatandaşlarının yabancı bayraklı teknelerinde 30 Kasım 2009'da aynı oranlarla Türk bayrağına geçiş fırsatı verildi. Bakanlar Kurulunun 22 Ağustos 2009'da yayınlanan resmi gazete ile tebliği  gereği.

Buraya kadar her şey güzel de acaba, Türk vatandaşlarının yurt dışından edinilmiş bedelsiz mallarında veraset ve intikal  vergisi alınır mı? Yasa öyle diyor. Yoksa eskisindende mi pahalı olacak şimdi. Yani geçtik Türk bayrağına tamam da ÖTV yok, KDV 1  sonrasında  % 15-30 arası acaba veraset ve intikal vergisi alınacak mı?

VERASET İNTİKAL VERGİSİ DE KALKIYOR

Evet bu konu da aşıldı diye geldi sesler.. Bizim müjdemiz budur. Maliye artık Türk bayrağına karşı değil.

Ankara’dan alınan duyumlara göre Denizcilik Müsteşarlığının, Maliye Müsteşarlığı ile yaptığı toplantıda konuyla ilgili Türk bayrağına geçiş yapan teknelerden  veraset ve intikal vergisinin alınmayacağı  Maliye Müsteşarından teyit alınmış.. Ankara’dan hemen kulaklara fısıldanmış.

Evet artık Türk bayrağına geçişin önünde hiçbir engel  kalmadı, süre azaldı, başvuru yapmak için Denizcilik Müsteşarlığımızın sitesinde gerekli açıklamalar yapılmış. Her şey kolay ve anlaşılır, çalışanların ellerine sağlık.

Gümrük işlemleri içinse önümüz bayram malum, bir de gümrüklerde GDO çalışmaları var fakat, bayramda gümrük işlemleri  yapılabilmekte, sadece fazla mesai ücreti  alınmakta bilgilerinize..

Gene açılan yollardan biri satılamaz kaydıydı.. İşlem yaptıran teknelerde bir yıl süre ile satılamaz kaydı da yoktu. Şimdi işler yabancı bayraklı tekne sahibi Türk vatandaşlarına kaldı. Bakalım Türk bayraklı yatlarımızın sayısı ne kadar olacak? Acaba şu başta Türk bayrağını seçmiş kişilerden harçlarda bir indirim ya da on yıllık muafiyet düşünülemez mi? Sanırım Denizcilik Müsteşarlığına talep etmemiz gerekecek vatandaşlar olarak..

Bakalım bu konuda nasıl bir çalışma olacak. Şimdi sıra artık tüm ikinci el teknelerin uygun bir mevzuatla ülkemizde millileştirilmesi. Özellikle küçük boylardakilerde. Ülkemiz mega yatlarda hatırı sayılır bir üretim kalitesine kavuşmuştur. Yaptıklarımız ortada bu konuda fakat küçük ve orta ölçekli yelkenli teknelerin bütçesine göre satın alabilecek Türk vatandaşları bu tip tekneleri yasa gereği millileştirmekte yabancı bayrak seçeneğinden başka bir çözümü kalmamaktadır. Halbuki yasalarımız kabul edilir şekilde yerli üreticilerimizi  korumak istemektedir. Ülkemizde uzun yıllarca bu tip tekneler seri olarak üretilmediği için  denizseverler bu teknelerin ikinci ellerini talep etmekte, bütçeleri doğrultusunda ve bayrağımızı çekebilmekte, kolaylıklar sağlanacağını ummaktadırlar.

Yakın bir gelecekte de ikinci el yabancı bayraklı teknelerin de kolaylıkla millileşebilmesini ummaktayız ki, denizlerimizde şanlı bayrağımız kıyılarımızda çoğalsın. Hem de yelken sporunda gelişimin denizlerde çoğalarak aşılsın, sporumuz ucuzlasın tabana kolaylıkla yayılabilsin.

Gelecek konumuz, barınma bağlanma, liman, tekne sahibi olduktan sonraki soru işareti. En detaylı olarak bağlanma, barınma, liman, iskele, çekek, kışlama, bakım ve marinalarımız konusunu inceleyeceğiz hoşça kalın.

Her zaman Pruvanız neta rüzgarınız kolayına denizleriniz sakın neşeniz keyifleriniz, başarılarınız, sevdiklerinizle hem daim olsun.

 

CANLI SKOR CEBİNDE!

Cep telefonunuza Spor Arena uygulamasını gönderelim.

SMS GÖNDERİLDİ!

Cihazınıza özel bağlantı linki sms ile gönderildi. Lütfen smslerinize bakınız.

Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler