GeriBasketbol Türk basketbolunun geleceği parlak
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Türk basketbolunun geleceği parlak

Ümit Milli Erkek Basketbol Takımı Antrenörü Aleaddin Yakan, Türk basketbolunun geleceğini çok parlak gördüğünü söyledi.

Aleaddin Yakan, Basketbol Federasyonu'nun resmi internet sitesine yaptığı açıklamada, kadrolarında çok yetenekli oyuncular bulunduğunu belirterek, “Bu jenerasyonun, gelecekte hem kulüp takımlarında hem de milli takım kadrolarında büyük başarılar elde edeceğine inanıyorum. Kadromuzda, (A) Milli Takım'ın oyuncu ihtiyacı olan tüm pozisyonlarına katkı verecek oyuncular mevcut. Türk basketbolunun geleceğini çok parlak görüyorum” dedi.

Millilerin, 15. Turgut Atakol Turnuvası'nda oldukça başarılı olduğunu belirten Aleaddin Yakan, Avrupa Ümitler Şampiyonası'nda çok önemli işler yapacaklarını ifade ederek, şunları kaydetti: “Turgut Atakol Turnuvası'nda rakiplerimizin son durumunu görme şansını yakalarken, bu tarz takımlara karşı ne gibi önlemler alabileceğimizi de gördük. Sırbistan, İspanya ve Yunanistan'ın kadroları hakkında yeterince bilgiye sahip değiliz. Hırvatistan'a gitmeden önce bütün rakiplerimizin video kayıtları da elimize geçmiş olacak. Rakiplerimizden hiçbir eksiğimiz yok, hatta fazlamız var. Turnuvada oynadığımız maçlar da bunu gösteriyor. Turnuvadan motivasyonumuz yüksek bir şekilde ayrıldık. Tabii şampiyonada oynayacağımız basketbol bizim için daha önemli.”

Yakan, şampiyonalarda savunma faktörünün çok önemli olduğuna değinerek, şöyle devam etti: “İyi savunma yapamayan takımlar, bu tür önemli organizasyonlarda derece alamazlar. Bu nedenle çalışmalarımızı özellikle savunma ağırlıklı yapıyoruz. Hücum konusunda ise teknik olarak yeni bir ekiple çalışıyor olmanın oyuncular üzerindeki farklılığını yaşıyoruz. Topu daha fazla pota altına indirmemiz gerektiğini biliyoruz, bu konuda oyuncularımızı uyarıyoruz. Hücumda, kendimizi henüz yeterli görmüyorum. Ayrıca hızlı hücumlarda daha etkili olmamız gerektiğini düşünüyorum. Buna uygun oyuncu kadrosu elimizde var. Fakat bu hücum taktikleri zamanla oturur, oyuncuların çok tekrar yapmasını gerektirir. Yaptığımız idmanlarla bu açığı kapatmaya gayret gösteriyoruz. Set hücumlarında ise daha başarılıyız, bu hücumlarda istediğimiz noktaya geldiğimizi söyleyebilirim. Oyuncularımızın birbirlerini daha önceden tanıyor olması ise en büyük avantajımız.”
Yorumları Göster
Yorumları Gizle