Türk bankalarının yeni gözdesi Azerbaycan

Ali KAN / DHA
13.09.2013 - 16:54 | Son Güncelleme:

Türk bankacıların yeni gözde ülkesi Azerbaycan'a yatırımlar artıyor.

Yapı Kredi Bankası Azerbaycan Genel Müdürü Altan Şentürk, Azerbaycan'ı tercih etmelerinin en büyük etkenlerden birisinin zengin enerji kaynaklarının, büyüyen ekonomisinin ve birçok uluslararası firmanın yakın dönemde yatırım yapabilmek için burada görüşmeler yapması olduğunu söyledi.

Şentürk, bankacılık alanında Azerbaycan'ın hızlı bir şekilde gelişmekte olduğunu ifade ederek, "Biz kardeş Azerbaycan'da 1998 yılından belli varız. 15 şubeli bir bankacılık yapıyoruz. Şuan Bankacılıgın bütün enstürümanlarıyla beraber, Azerbaycan ekonomisine katkıda bulunuyoruz. 2012 yıl sonunda varlıklarımızı 300 milyon Dolar'a çıkardık. 2013 yıl sonunda varlıklarımızı yüzde 37 artırarak 400 milyon dolara çıkarmayı hedefliyoruz"dedi.


Türk bankacılığının özellikle 24 yıllık kredi kartı tecrübesi'nin Türkiye'den Azerbaycan'a taşınması çok önemli bir olay olduğunu vurgulayan Şentürk, bu yıl içerisinde bankacılık alanında Azerbaycan'a yapıcakları en önemli yatırımlardan bitanesininde internet bankacılığı olacagını ifade etti. Şentürk, Azerbaycan'ın inanılmaz bir ham petrol ve doğalgaz kaynaklarının oldugunun altını çizerek sözlerine şöyle devam etti:

"Bir ülkenin inkişafının hızlı bir şekilde yol almasının en önemli unsurlarından birtaneside kaynak. Azerbaycan'da kaynak sorunu yok. Petrol ve dogalgaz rezervleri geniş. Hergeçen gün hızlı bir şekilde bu gelişimi gözleyebiliyorsunuz. Dışarıdan gelen yatırımcının ise bu ülke için iyi şeyler yaptıgını görüyoruz. işalah 2015 Olimpiyat oyunları burda yapıldığında bakü özellikle inanılmaz bir başşehir olarak dünyanın gözü önüne serilecektir. Azerbaycan'a bankacılık açısından bakarsak 43 tane banka var. Azerbaycan bankacılık sisteminde oda gelişiyo. Bankacılık akedemisiyle biz hertürlü eğitime her firmaya her bankaya istedikleri konuda veriyoruz. Biz Azerbeycan'ın inkişafında rol üstlendiğimiz için çok memnunuz. Biz daha hızlı şekilde organize olabiliyoruz eğitimde. Bankacılık alanında verdiğimiz egitimeri ortak çalışarak Ada üniversitesi ve Merkez bankasıyla yürütmeketeyiz."

AZERİLER TÜRKİYE'DE TAKSİTLİ ALIŞVERİŞ YAPACAK
Şentürk, Azerbaycan'da ilk defa uluslararası standartlarda olan bir kredi kartını tamamladıklarını; sistem olarak şu anda Türkiye'den daha iyi bir sistemle çalıştıklarını belirten, Şentürk "Bir ülkenin gelişiminde, kredi kartı kullanım kültürünün yaygınlıgının çok önemli oldugunu düşünüyorum. Özellikle Azerbaycan devletinin nakit haricindeki harcamalara teşvik etmesi kredi kartını daha önemli hale getirecektir. Biz Türkiye'deki tecrübemiz ve birkimimizi Azerbaycan'a taşıyoruz. İnşallah kısa zamanda en önemli unsur Azerbaycan'daki kredi kartımızın Türkiye ile entegre olması ve burada yaşayan Azerbaycan vatandaşlarının, Türkiye seyahatarinde yaptıkları alışverişleri taksitlendirme imkanı saglamış olacagız." dedi

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı