Dünya Haberleri

DÜNYA

  Türk askerine Esad’dan jest

  Uğur ERGAN / ANKARA
  23 Ağustos 2006 - 01:55Son Güncelleme : 23 Ağustos 2006 - 01:55

  Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad Gül ile görüşmesinde Türk askerinin Lübnan’da oluşturulacak BM Barış Gücü içinde yer alması durumunda ihtiyaç duyacağı lojistik desteğin Lübnan’a sevkiyatı için Suriye topraklarını kullanabileceği sözü verdi.

  Türk askerine Esad’dan jest

  LÜBNAN ve İsrail’den sonra Suriye de Lübnan için düşünülen BM Barış Gücü’nde Türk askerinin yer almasına yeşil ışık yaktı. Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, BM Barış Gücü’nde Türk askeri görmek istediklerini söyledi.

  Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, Lübnan’daki ateşkesin kalıcı olması, bölgede barış ve istikrarın yerleşmesi için Lübnan ve İsrail’den sonra dün de Suriye’ye günübirlik bir ziyaret gerçekleştirdi.

  Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad Gül ile görüşmesinde Türk askerinin Lübnan’da oluşturulacak BM Barış Gücü içinde yer alması durumunda ihtiyaç duyacağı lojistik desteğin Lübnan’a sevkiyatı için Suriye topraklarını kullanabileceği sözü verdi.

  Edinilen bilgiye göre Gül, Esad’a, "lojistik ikmal için TSK’nın Suriye topraklarını kullanıp, kullanamayacağını" sordu. Esad, "Bu konuda hiç şüpheniz olmasın, elbette lojistik ikmali Suriye üzerinden yapabilirsiniz" dedi. Gül de, Şam dönüşü Esenboğa Havaalanı’nda yaptığı açıklamada Suriye’nin kendi topraklarını lojistik ikmal için kullandırmaya hazır olduğunu açıkladı.

  Gül de Esad’a Türkçe’deki "Her musibetin sonunda bir hayır vardır" sözünü hatırlatarak, "Bölge insanı çok acı çekip, gözyaşı döktü. Şimdi ise bir fırsat yakalanmıştır. Suriye olarak BM kararını ve Barış Gücü’nü desteklediğiniz zaman, şuna eminim ki Batı dünyasının Suriye’ye bakışı değişecektir" dedi.

  Gül, Suriye’nin Hizbullah üzerindeki etkisini kullanmasını isteyerek, kalıcı barışın sağlanması için Hizbullah’ın da BM’nin  1701 sayılı karara uygun hareket etmesi için teşvik edilmesi gerektiğini, bunun hem Suriye’nin hem de tüm bölgenin çıkarına olacağını söyledi.

  Bölgedeki sorunun Filistin meselesinin çözülememesinden kaynaklandığını ve bunu açık şekilde İsrail’e de söylediğini belirten Gül, Türk askerinin gönderilmesi durumunda kesinlikle herhangi bir çatışma içine girmeyeceğini, Hizbullah veya diğer yerli unsurlarla karşı karşıya gelip, onları silahsızlandırmak gibi bir misyonu üstlenmeyeceğini yineledi.

  Esad’ın da "Bizden yana sıkıntınız olmasın. Biz Lübnan’da Türk askeri istiyoruz. Bölgenin huzur ve barışa kavuşması için Türkiye’nin çabalarına desteğimiz tamdır. Ortadoğu’da kalıcı barışın sağlanması için ciddi adımlar atma çabası içinde olduğumuzu göreceksiniz" dediği öğrenildi.

  Gül ayrıca Şam ziyareti sırasında Devlet Başkan Yardımcısı Faruk El Şara ve Dışişleri Bakanı Valid El Muallim’le de görüştü.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı