Dünya Haberleri

  Türk askeri istiyoruz

  Uğur Ergan ANKARA
  17.08.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Karar İsrail’den sonra :Güney Lübnan’a yerleştirilecek BM Barış Gücü’ne katılım için dün Beyrut’ta temaslarda bulunan Dışişleri Bakanı Gül, "Tüm taraflar kardeş ve dost Türk askerini bekliyor" mesajı aldı. Gül, pazar günü İsrail’i ziyaretinden sonra nihai kararın verileceğini bildirdi.

  Fransa: Abluka bitsin Barış Gücü’ne komutanlık etmesi beklenen Fransa’nın Dışişleri Bakanı Douste-Blazy de dün Beyrut’taydı ve İsrail’e ablukayı kaldırması çağrısında bulundu. Fransız bakan, Lübnan’ın da Hizbullah’a silah ulaşmasını engellemek için giriş noktalarını güçlendirmesini istedi.

  LÜBNAN’da, Hizbullah dahil tüm taraflar, BM Barış Gücü içinde Türk askerinin olmasını istediler ve buna büyük önem verdiklerini Dışişleri Bakanı Abdullah Gül’e ilettiler. Ateşkesin sağlanmasından sonra dün Lübnan’a giden Gül, Şii Emel Partisi’nin lideri olan Meclis Başkanı Nebih Berri, Başbakan Fuad Sinyora, Dışişleri Bakanı Fevzi Suluh ve öldürülen eski Başbakan Refik Hariri’nin oğlu Saad Hariri ile görüşmeler yaptı. Lübnan yönetimi Gül’e şu ortak mesajı verdi:

  "Yarın (bugün) akşamdan itibaren mavi sınır ile Litani Nehri arasındaki tampon bölgeye 15 bin Lübnan askerini gönderiyoruz. BM Barış Gücü içinde Türk askerinin olmasına çok büyük önem veriyoruz. Şuna emin olun, Lübnan’da tüm taraflar Türk askerini istiyor. Tüm taraflar, kardeş ve dost Türk askerinin bölgeye gelmesinden çok büyük memnuniyet duyacaklardır."

  Gül’ün de Lübnan tarafından gelen bu açık davete yanıtı şu oldu:

  "Türkiye’ye karşı gösterdiğiniz güven bizi çok memnun etti. Pazar günü de İsrail’e gidip onlarla görüşeceğiz. Yapacağımız değerlendirmelerden sonra kararımızı bildireceğiz. Türk askeri buraya gelirse görevi, barışı korumak ve halka acil duyduğu her türlü ihtiyacın biran önce karşılanmasında yardımcı olmaktır. Türk askeri, başka yerlerde görev aldığı uluslararası güç içinde de hep bunu yapmıştır. Hangi kesimden olursa olsun Lübnan halkı ile karşı karşıya gelebileceğimiz hiçbir sıcak çatışma içinde olmayız. Lübnan hükümetinin, Lübnan halkının ve bütün Lübnan gruplarının arzusuna bakarak hareket ederiz. Diğer Müslüman ülkelerden de Barış Gücü’ne katılım olmasını önemsiyoruz."

  BİR TEK TAŞNAK KARŞI

  Etnik ve dini çeşitliliğin göze çarptığı Lübnan’da, Türkiye’nin BM gücünde yer alması konusunda tek çatlak ses, Ermeni Taşnak Partisi’nden geldi. Parti, dün, "Lübnan’daki Ermeni toplumu, Lübnan’da Türk ordusunun varlığına karşıdır, bunu reddeder ve Lübnan devletinin de bunu reddetmesini umduğunu ifade eder" açıklamasını yaptı. Taşnak Partisi, 120 bin Ermeni’nin yaşadığı Lübnan’ın meclisinde 6 sandalyeye sahip.

  Öte yandan İsrail ordusu, dün Lübnan’dan çekilmeyi sürdürdü. Fransa da şubat ayına kadar BM gücüne liderlik edebiceğini açıkadı.

  Hizbullahçı vekille enkaz teftişi

  Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, İsrail’in 33 gün bombaladığı Beyrut’un Dahiya bölgesinde incelemelerde bulundu. Hizbullah’ın kalesi olarak bilinen semtteki turda Gül’e, Hizbullah’ın siyasi kanadında yer alan milletvekili Navvar Muhammed es Sahirli eşlik etti.

  Gül, Lübnan Başbakanı Fuad Sinyora’nın verdiği yemekte, Fransa, Pakistan ve Malezya dışişleri bakanlarına, Türkiye’nin "muharip güç" olarak gelmeyi düşünmediğini bir kez daha iletti.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı