ANKARA HABERLERİ

Türk araştırmacılar AB referans merkezlerinde

Selma KASAP / A.A.
06.10.2008 - 00:00 Son Güncelleme :

Türk araştırmacılar, son yıllarda Avrupa Birliği’nin (AB) bilim ve teknoloji referans merkezlerinde boy göstermeye başladı.

Selma KASAP / A.A.

TÜBİTAK AB 7. Çerçeve Programı (ÇP) Ulusal Koordinatörü Hüseyin Güler, Avrupa’nın bilim ve teknoloji politikalarının belirlenmesinde ve uygulanmasında referans merkezi olan Avrupa Ortak Araştırma Merkezi’nin(JRC) AB’ye katılım sürecindeki ülkelere bilimsel ve teknik destek sağladığını ve böylece Avrupa Araştırma Alanı’nın (ERA) oluşmasına katkı sağladığını ifade etti.

JRC’nin yedi enstitüsünün bulunduğunu anlatan Güler, bu enstitülerde Avrupa’dan çok sayıda araştırmacının çalıştığını belirtti. Merkezin araştırmacılara doktora ve doktora sonrası burslar, kıdemli bursiyerlik, projelerde iş birliği, ulusal uzman pozisyonları, çalıştaylar ve eğitimler gibi fırsatlar sunduğunu anlatan Güler, JRC’nin ayrıca kuruluşlara da kurumsal iş birliği, teknoloji transferi, kuluçka hizmeti gibi etkinlikleri bulunduğunu söyledi. Güler, merkezin toplam bütçesinin de 1,75 milyar Euro olduğunu kaydetti.

Güler, JRC’de 1-3 yıl süreli doktora bursu, 3-24 ay süreli kıdemli bursiyerlik, 30 yaşından genç bilim insanları için 3-12 ay süreli staj, kamu kuruluşu, uluslararası bir sivil toplum örgütü, özel sektör ve kar amacı gütmeyen gönüllü kuruluşlarda çalışan uzmanlar için 1-4 yıl süreli burslar bulunduğunu belirtti.

Türkiye’nin ÇP’ye katılmasıyla JRC’de araştırmalar yürüten Türk araştırmacı sayısının 30’un üzerine çıktığını ifade eden Güler, bu araştırmacıların 1-4 yıl arasında bu merkezlerde kaldığını ve Türkiye’ye geri döndüklerini ifade etti.

Güler, bu yılın ilk döneminde 11 araştırmacının çalışmalarını JRC’de sürdüreceğini söyledi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Türk araştırmacılar AB referans merkezlerinde haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

16 Aralık 2017, Cumartesi
 • İmsak
  06:10
 • Guneş
  07:57
 • Öğle
  12:55
 • İkindi
  15:18
 • Akşam
  17:32
 • Yatsı
  19:08
Sayfa Başı