Dünya Haberleri

DÜNYA

  Türk-Arap forumunda İsrail'e çağrı

  hurriyet.com.tr
  15 Aralık 2009 - 13:00Son Güncelleme : 15 Aralık 2009 - 17:50

  Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun da katıldığı Şam'da gerçekleştirilen Türk-Arap Forumu'nda, İsrail'in "her türlü yerleşim faaliyetlerine son vermesi" istendi.

  FORUMDAN FOTOĞRAFLAR 

  SURİYE'NİN UMUDU TÜRKİYE 

  Suriye'nin başkenti Şam'da düzenlenen Türk-Arap İşbirliği Dışişleri Bakanları toplantısının açılış konuşmasını yapan Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim, Türkiye'nin Arap-İsrail sorununun çözümü için üstlendiği rolün takdirle karşılandığını söyledi.

  Muallim, Türkiye'nin üstlendiği rolün, bir komşu ve dost ülke olarak bölgede barış ve istikrarın tesisi konusunda ne kadar güvenilir olduğunu da ortaya koyduğunu belirtti.

  Türk ve Arap toplumları arasındaki dayanışmanın bölgede barışın tesisi açısından esas oluşturduğunu kaydeden Muallim, iki toplum arasındaki ilişkinin sadece siyasi olmadığını hatırlattı.

  Muallim, Türkiye'nin Suriye'nin yanı sıra Irak ile de her alanda işbirliğini geliştirmeye çalıştığını vurgulayarak, İsrail'in Gazze saldırıları sürecinde Türkiye'nin takındığı tavrın ve Suriye-İsrail dolaylı görüşmelerinde arabulucu rolünü üstlenmesinin bölge açısından büyük önem arz ettiğini söyledi.

  Muallim, "Türkiye'nin açık ve iyi niyetli yaklaşımı, eğer İsrail tarafında barışın sağlanmasına yönelik ciddi bir niyet varsa değerlendirilmelidir" dedi.

  DAVUTOĞLU'NUN SÖZLERİ

  Forumun açılışında konuşan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Ortadoğu'da meydana gelen gelişmelerin bölge ülkeleriyle birlikte uluslararası ilişkilerin güçlü aktörlerini de doğrudan etkilediğini söyledi. Bu nedenle Ortadoğu'da kalıcı barış ve istikrarın sağlanmasının önemini vurgulayan Davutoğlu, "Çok boyutlu, proaktif, yapıcı ve geleceğe dönük dış politikamızla hem yakın bölgemizde hem de daha geniş ölçekte güvenlik istikrar ve refahın gelişimine katkıda bulunmayı amaçlıyoruz" dedi.

  Türkiye'nin, Suriye başta olmak üzere birçok Arap ülkesiyle çeşitli işbirliği mekanizmaları oluşturduğunu hatırlatan Davutoğlu, "Amacımız sadece ekonomik işbirliği değil, ekonomik entegrasyondur. Yani insanların mallarla birlikte ülkeler arası serbest dolaşımının sağlanmasıdır" diye konuştu.

  Davutoğlu, Arap ülkelerinin yanı sıra Magrib, Kuzey Afrika ve Sahra Altı Afrika ülkeleriyle de ilişkilerin geliştirilmesine çalışıldığını söyledi. Bu çerçevede, bu bölgelerde 2009 yılı içinde 10 yeni Türk büyükelçiliği açma kararı alındığını ve 2010 yılında 5 büyükelçilik daha açılacağını kaydeden Davutoğlu, "Arap Ligi'nde temsil edilen Afrika kıtası ülkeleriyle ilişkilerimizi güçlendireceğiz" dedi.

  Türkiye'nin Arap ülkeleriyle ilişkilerinin "ne sonuç doğurursa doğursun devam edeceğini" söyledi.

   

  Türkiye'nin AB ile de ilişkilerinin devam ettiğini hatırlatan Davutoğlu, "AB ve Arap ülkeleri birbirinin alternatifi değildir" dedi.

   

  Basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Davutoğlu, "Türkiye, ekonomik entegrasyon ile Türk ve Arap halklarının birbirine kaynaşmasını istiyor" diye konuştu.

   

  Bu arada, Amr Musa, Sudan-Darfur sorununa ilişkin bir soruya karşılık, "Sudan hükümeti ile ayrılıkçı gruplar toplantı yapacaklar. Bu konuda mutakatabata varıldı. Yeşil ışık görüyoruz diyebilirim" diye konuştu.

   

  Musa, Irak'ın toplantıda bakan düzeyinde temsil edilmediğine dikkat çekilerek, bu durumun Suriye-Irak gerginliğinden kaynaklanıp kaynaklanmadığı sorusunu, "Forum Türk-Arap Forumu. Suriye-Irak veya İran konusu gündemimizde yer almadı" diye yanıtladı.

  KKTC

  Davutoğlu konuşmasında, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne (KKTC) de geniş yer ayırdı.

  Türkiye'nin Kıbrıs'ta Birleşmiş Milletler (BM) kararları çerçevesinde çözüm uygulanmasını desteklediğini belirten Davutoğlu, Arap ülkeleri ile KKTC arasında işbirliği geliştirilmesi çağrısında bulundu.

  Davutoğlu, eğitim, ticaret, turizm, kültür, yatırım ve spor gibi alanlarda KKTC ile Arap ülkeleri arasında işbirliği geliştirilebileceğini kaydetti.

  Davutoğlu, "Kıbrıs Türk tarafı ile ziyaretlerin gerçekleşmesi ve KKTC ofislerinin bulunmadığı Arap ülkelerinde ofislerin kurulması, Kıbrıs sorununun adil ve kalıcı çözüme kavuşmasında yardımcı olacaktır" diye konuştu.

  Konuşmasında bölgesel konulara da değinen Davutoğlu, Filistin sorununun Türkiye'nin de sorunu olduğunu söyledi. Filistinli gruplar arasında uzlaşının sağlanması gerektiğini vurgulayan Davutoğlu, İsrail'in de geçmiş anlaşmalardan kaynaklanan taahhütlerine bağlı kalması gerektiğini söyledi.

  Davutoğlu, "İsrail, başta yerleşim birimleri ve Kudüs'ün statüsünü değiştirmeye yönelik çalışmalar olmak üzere barış sürecini çıkmaza sokan uygulamalardan vazgeçmeli ve Arap ülkelerinin sunduğu tarihi fırsattan istifade etmelidir" dedi.

  "TARİHİ YENİDEN YAZIYORUZ"

  Musa, Şam'da gerçekleştirilen Türk-Arap Forumu Dışişleri Bakanları toplantısının"çok verimli ve yapıcı" olduğunu söyledi. Musa, "Tarihi yeniden yazıyoruz" dedi.

  Forumda katılımcı ülkeler Suriye, Irak, Libya, Katar, Sudan ve Somali’nin temsilcilerinin "Türkiye ile ilişkilerin geliştirilmesi yönünde" istekli olduğunu belirten Musa, "çok önemli kararlar" alındığını kaydetti.

   

  Çeşitli başlıklar üzerinde çalışmak üzere çalıştaylar oluşturulacağını anlatan Musa, "Bölgesel güvenlik konusundaki çalıştaya Suriye, kültür-bilim çalıştayına Türkiye, tarım ve gıda güvenliği çalıştayına ise Sudan ev sahipliği yapacak" dedi.

   

  Mısır'ın başkenti Kahire'de Ocak ayında düzenlenecek toplantıda Türk-Arap işbirliğinin geliştirilmesine ilişkin eylem planının belirleneceğini kaydeden Musa, 2010 yılı Haziran ayında ise İstanbul'da Türk-Arap Forumu düzenleneceğini söyledi.

        

  İstanbul'daki foruma KOBİ'ler, gençler, kadın hakları konusunda çalışanlar, milletvekilleri, basın temsilcileri ve parlamenterlerin de aralarında bulunduğu her kesimden katılımın sağlanacağını belirten Musa, "Tarihi yeniden yazıyoruz. Bu işbirliğinin uluslararası yankısının olmasını istiyoruz" dedi.

    

  ABD VE İSRAİL'E ÇAĞRI

         

  Forumun tamamlanmasının ardından yayınlanan sonuç bildirgesinde, ABD Başkanı Barack Obama'nın Türkiye ve Mısır'da yaptığı konuşmalarda Arap ve Müslüman dünyasına yönelik mesajlarından duyulan memnuniyet dile getirilerek,ABD'nin bu tutumunu sürdürmesi çağrısında bulunuldu.

   

  Bildirgede, Filistin-İsrail sorununa geniş verildi. İsrail'e ilişkin maddede, "Katılmcılar, her türlü yerleşim faaliyetlerine son verilmesini, duvarların kaldırılmasını, Batı Şeria'da 28 Eylül 2000 sınırlarına geri çekilinmesini, Arap ve Filistinli mahkumların serbest bırakılmasını, Gazze Şeridi üzerindeki ablukanın kaldırılmasını vurgular" ifadelerine yer verildi.

   

  Kitle imha silahlarının üretimi ve artışına dikkat çekilen bildirgede, "Forum, Orta Doğu'da silahsız alan oluşturulmasına yönelik desteğini belirtir"denildi. Maddede, ülkelerin barışçıl amaçlarla ve Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu kuralları çerçevesinde nükleer enerji üretebileceği belirtilerek, İran'ınnükleer dosyasının yakından takip edildiği ve diplomatik yollarla sorununçözülmesi gerektiği kaydedildi.

         

  Foruma katılan 7 ülkeden sadece Türkiye ve Suriye dışişleri bakanı düzeyinde temsil edildi.

   

  Türkiye'nin KKTC ile ilgili tezleri hem Davutoğlu'nun konuşmasında, hemde sonuç bildirgesinde yer aldı.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı