Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Türk aktör 'İyi Papa'nın filminde

  Hürriyet Haber
  25.12.2001 - 13:05 | Son Güncelleme: 25.12.2001 - 13:05

  Papalık tarihine "İyi Papa" olarak geçen Papa 23. Giovanni'nin hayatının anlatıldığı filmde, Roma`da yaşayan Türk aktör Mehmet Günsür de rol alacak. İtalyan yönetmen Ricky Tognanzi tarafından çekilen film, iki dizi halinde Mediaset televizyonunda yayınlacak. 1958-1963 yılları arasında Papa olan Angelo Giuseppe Roncalli`yi ünlü aktör Bob Hoskins, Papa`nın Türkiye`de kaldığı zamanlardaki asistanı rolünü de Mehmet Günsür canlandıracak.

  Türkiye`de 10 yıl Vatikan`ın temsilcisi olarak görev yapan Roncalli, daha sonra Papa ilan edilmişti.  Papa 23. Giovanni, yaptığı iyiliklerden "İyi Papa" olarak bilinirken, Türkiye`de kendisine "Türk Papa" lakabı takılmıştı.

  "Benim oynadığım zaman, 1944 yılları arasında geçiyor" diyen Günsür,rolünde Papa 23. Giovanni`nin İstanbul`daki yaşantısında en büyük yardımcısını ve İstanbul`da uzun yıllar yaşayan İtalyan bir rahibi canlandırdığını söyledi.

  Günsür, "Tüm sahnelerim Bob Hoskins ile geçiyor. İstanbul`daki bölümlerdeo neredeyse ben de oradayım. Ama çekimleri İstanbul`da değil Roma`da, Venedik`te ve Bulgaristan`da yapıyorlar. İstanbul`a gidip sadece panoramik görüntüler çekecekler" dedi. 

  Roma`da yaşayan genç Türk aktör, Roger Rabbit filmitanınan BobHoskins`in büyük bir sinemacı olduğunu ve birlikte çalışarak büyük tecrübe kazandığını söyledi.

  İtalyan sinema tarihindeki önemli isimlerden yönetmen ve oyuncu Ugo Tognanzi`nin oğlu Rick Tognanzi ile önceden de çalışan Günsür, 2 yıl önce Fas`ta çekilen İsa`nın havarileri filminde Tommaso`yu oynamıştı.  

  Bu arada, geçen yıl çekilen Ennio De Dominicis`in yönettiği "İtaliano" adlı filmde başrol oynayan Günsür, bu filmle eğer İstanbul Festivali`ne gitme imkanı olursa kendisi açısından çok önemli olacağını belirtti. 
   
  İtalya`ya göç eden birinin hayatını konu alan film, İtalya`da mayıs ayında gösterime girecek.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı