Turizmin Oscar’ları sahiplerini buldu

Hürriyet Haber
29 Ekim 2008 - 00:00Son Güncelleme : 28 Ekim 2008 - 22:38

’Turizmin Oscarları’ olarak tanımlanan ve sektör profesyonelleri tarafından her yıl verilen SKALİTE 2008 ’Turizmde Kalite Ödülleri’, 85’inci Yıl Cumhuriyet Balosu’nda sahiplerini buldu.

Bu yıl 11’inci düzenlenen SKALİTE 2008’de 14 ana dalda yapılan oylama sonucunda ödül almaya hak kazanan kişi ve kurumlar belirlendi. Skal International İstanbul Başkanı Kemal Özyiğit, pazar günü Hilton Convention Center’da gerçekleştirilen gecede yaptığı konuşmada, bu yıl 11’incisi gerçekleşen SKALİTE 2008 organizasyonunun tüm sektör tabanına yayıldığını belirterek, "Bir ilki gerçekleştirdik. Daha önce sadece Skal üyelerinin katıldığı online oylama, bu kez tüm sektör çalışanlarının aday gösterilebildiği şekilde düzenlendi" dedi.

9 bin 265 oy

Özyiğit, geleneksel SKALİTE ödüllerinde bu yıl yeni bir uygulama başlattıklarına işaret ederek, şöyle konuştu: "Bu yıla kadar, sadece Skal üyeleri tarafından belirlenen SKALİTE adayları, ’TurizmdeBuSabah’ ile yaptığımız işbirliği sayesinde, daha geniş bir kesim tarafından tüm turizmcilerin önerileri ile belirlendi. 9 bin 265 bin kişi, 62 bin 54 kez aday önermek için oy kullandığı bu şeffaf uygulama ile Skal üyesi turizm profesyonellerinin yanı sıra, turizme gönül vermiş herkesin SKALİTE Ödülleri için katkıda bulunmasına fırsat verilmiş oldu. İnanıyoruz ki, bu kararımızla ’Turizmin Oskarları’ olarak da anılan SKALİTE Ödülleri, bundan sonra ülkemizde daha iyi tanınacak, bilinecek ve turizmde kalite bilincinin toplumumuzda gelişmesine daha çok katkıda bulunacaktır."

Aslantaş’a ödül

14 dalda ödüllerin verildiği gecede, iki hafta önce Skal International Dünya Başkanı seçilerek büyük bir başarıya imza atan Hülya Aslantaş da ’SKALİTE 2008 Özel Ödülü’ne layık görüldü. SKALİTE Ödülleri’nin yaratıcısı Aslantaş, aldığı ödül sonrasında yaptığı konuşmada, şunları söyledi: "1998 yılında, Cumhuriyetimizin 75’inci yılı anısına, anlamlı bir projeyi başlatmak istedik ve turizmde kalite çıtasını daha yükseklere taşımak için ’SKALİTE Ödülleri’ni oluşturduk. Bugün SKALİTE sadece Türkiye’nin değil, Skal International’ın da projesi oldu. Çok güzel bir ekip desteğiyle çok çalışarak, Skal International dünya başkanlığını aldık. Dünya turizminin en büyük sivil toplum örgütünün bir Türk olarak Başkanı olmaktan büyük bir onur duyuyorum. Tüm hayatım boyunca, Atamızın gösterdiği çağdaş medeniyet yolunda, Türk insanının, Türk kadınının, yapabileceklerine inanan Atamıza layık olmak için çalıştım."

Cumhuriyet Balosu’yla

85’inci yıl Cumhuriyet Balosu ile birlikte gerçekleştirilen SKALİTE 2008 Ödül Töreni’ne Kültür ve Turizm Bakanlığı Tanıtma Genel Müdürü Cumhur Güven Taşbaşı, İstanbul Vali Yardımcısı Feyzullah Özcan, İl Kültür ve Turizm Müdürü Doç. Dr. Ahmet Emre Bilgili, İTO Başkanı Murat Yalçıntaş, TUROB Başkanı Timur Bayındır, TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy, TUREB Başkanı Şerif Yenen’in aralarında bulunduğu sivil toplum örgütlerinin başkanları ile sektör temsilcileri katıldı. Konuşmaların ardından turizmciler, Behzat Gerçeker ve ENBE Orkestrası’nın sunduğu özel performans ve birbirinden güzel şarkılar eşliğinde, 85’inci yıl Cumhuriyet Balosu’nu kutladı.

90 ülkede 20 binden fazla üyesi bulunuyor

1932 yılında Paris’te kurulan Skal International, 90 ülkesinde örgütlenmiş 500 kulüp ve 20 bini aşkın üyeye sahip bir kuruluştur. Köklü yapısıyla Skal International, turizm profesyonellerini birbirleriyle iyi ilişkiler içinde iş yapmaya teşvik edici bir yapıya sahip. Dünyanın dört bir yanından turizmcilerden oluşan Skal International üyeleri, yerel ve uluslararası platformda buluşup, ortak konuları tartışarak çözüm yolları arıyor. Tüm kulüpler ve Ulusal Komiteler, İspanya’da Skal International çatısı altında birleşiyor ve Genel Sekretarya bu merkezden idare ediliyor.

Basın Oscarı Hürriyet Seyahat’e

SKAL İstanbul Başkanı Kemal Özyiğit, ’Turizm Oskarları’nı Yönetim Kurulu Üyeleri, Feza Solaklar, Bahar Birinci, Vedat Bayrak, Patrice Lepkovski, Eyüp Babür ve Ata Eremsoy ile birlikte açıkladı. 14 kategoride ödüllerin sahiplerini bulduğu gecede, iki özel ödül de verildi. Johnson Diversey Hijyen Ödülü’ne Türkiye Accor Otelleri layık görülürken, Skal International Dünya Başkanı Hülya Aslantaş da SKALİTE 2008 Özel Ödülü’nün sahibi oldu. Basın Oscarı’nı ise Hürriyet Gazetesi Seyahat Eki aldı.

Turizmde Kalite Ödülleri’ni alanlar

Şehir Oteli: Çırağan Palace Hotel Kempinski

Resort Otel: Hillside Beach Club

Seyahat Acentesi: Setur

Kongre Turizmi: Lütfi Kırdar Kongre Merkezi

Turizm Taşımacılığı: Türk Hava Yolları

Hava Limanı: TAV İstanbul Atatürk Havalimanı

Marina: D Marin-Bodrum Turgutreis

Kültürel Değerlerin Korunmasına Katkı: Suna ve İnan Kıraç

Turizm Eğitimi: Bilkent Üniversitesi Turizm ve Otel İşletmeciliği Bölümü

Basında Turizm: Hürriyet Gazetesi Seyahat Eki

Turizme Hizmet Eden Yiyecek-İçecek Catering: Feriye Lokantası

Uluslararası Tanıtıma Katkısı Olan Etkinlikler: Futbol Milli Takımı (Avrupa Şampiyonası)

Eğlence ve Organizasyon: Antalya Altın Portakal Film Festivali

Çevrenin Korunmasına Katkı: Tema Vakfı
Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı