Turizme bu canlılık yetmez

Hürriyet Haber
17.07.1999 - 00:00 | Son Güncelleme: 17.07.1999 - 00:01

TÜRSAB ve TÜROB, ‘çözüm ortaklığı’’ projesi kapsamında Rusya, Almanya ve İngiltere'de tanıtım çalışmaları için bazı şiretlerle anlaştı. Her iki birliğin başkanları, ‘‘Turizmdeki canlanma gerçeği yansıtmıyor. Yılın ikinci yarısını da kaybediyoruz’’ dediler.

TÜRKİYE Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Yönetim Kurulu Başkanı Talha Çamaş, turizmde ‘‘işlerin düzeldiği, canlanmanın başladığı’’ yolundaki görüşlerin gerçeği yansıtmadığını söyledi. Talha Çamaş, Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB) Başkanı Ali Güreli ile düzenlediği ortak basın toplantısında, Türkiye'de turizmde bu yıl çok sıkıntılı bir dönem yaşandığını, bu krizi aşmak için sektör temsilcilerinin var güçleriyle çalıştığını kaydetti. Yılın ilk yarısının kaybedildiğini, gerekli önlemlerin alınmaması nedeniyle ikinci yarısının da kaybedileceğini belirten Çamaş, şöyle konuştu:

‘‘16 Temmuz itibariyle tabloya bakıldığında, Türkiye'de turizm hiç de iyi durumda değil. Bugünlerde, Antalya ve Dalaman gibi turist girişinin en yoğun olduğu iki havaalanına inen uçak ile gelen yabancı ziyaretçi sayısından bu görülebilir. Türkiye'ye gelen turistlerin en yoğun giriş yaptığı Antalya ve Dalaman Havaalanı'na inen uçak ve yolcu sayılarında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 32-44 oranında azalma oldu. 1998 yılının ilk 6 ayında iki havaalanına gelen yabancı yolcu sayısı 1 milyon 214 binken, bu sayı bu yılın aynı döneminde 690 bin oldu. Bugün otellerin doluluk oranları yüzde 38 ile yüzde 60 oranında. Fiyatlarda ise yüzde 50'lere varan indirim yapılıyor.’’

GEÇ KALINDI

Çamaş, turizmin içinde bulunduğu durumu aşabilmesi için özellikle Almanya ve İngiltere'den çekilebilecek ‘‘son dakikacı’’ müşterileri Türkiye'ye yöneltebilmek için de geç kalındığını söyledi.

TÜROB Başkanı Ali Güreli de ‘‘Çözüm Ortaklığı’’ projesi kapsamında Almanya, İngiltere ve Rusya'da anlaştıkları PR şirketleri hakkında bilgi verdi. Güreli, bu projenin Türkiye'de daha önce başlatılması gerektiğini, ancak bugün başlatılmasının da önemli olduğunu kaydederek, ‘‘Bu projenin başarıya ulaşması için çok iyi tanıtım ve reklam yapılması gerekir’’ dedi.

Güreli, turizmi canlandırmak için hükümetin turizmcilere destek sözü verdiğini, ancak bugüne kadar bir şey yapmadığını savunarak, ''57. Hükümet'in vermeyi düşündüğü 15.3 trilyon liralık desteğin 1 lirasını bile görmedik'' diye konuştu.Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı