Turizme 9 günlük bayram dopingi

Hürriyet Haber
10 Ocak 1999 - 00:00Son Güncelleme : 10 Ocak 1999 - 00:01

TÜRSAB Başkanı Talha Çamaş, 9 günlük bayram tatili nedeniyle turizmde canlanma olduğunu bildirdi. Çamaş, yurt dışına gideceklerin Romanya, Bulgaristan, Fransa ve Avusturya'yı tercih ettiklerini söyledi.

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Başkanı Talha Çamaş, yılbaşının Ramazan ayına denk gelmesi nedeniyle durgun geçen turizmin, Şeker Bayramı'nda canlanacağını söyledi. Çamaş, Şeker Bayramı'nda tatilin uzun olması nedeniyle seyahate çıkma isteğinin çok yüksek olduğunu belirterek, ‘‘Yılbaşının Ramazan'a denk gelmesi nedeniyle pek çok insan yurtdışı tatilini erteledi. Buradan gelen bir birikme var. Ayrıca bayram tatilinin uzun olması da bir avantaj’’ dedi.

Yılbaşı organizasyonlarında, yurtiçi ve yurtdışı turizm hareketlerinin umulanın çok altında kaldığını işaret eden Talha Çamaş, turizmde yaşanan durgunluğun, Şeker Bayramı tatiliyle ciddi biçimde aşılacağını kaydetti.

Hava şartlarının, Avrupa ve Türkiye'de umulandan daha iyi olmasını da avantaj olarak değerlendiren Çamaş, bu faktörün, iç ve dış turizme büyük hareketlilik sağlayacağını belirtti.

TÜRSAB Başkanı Çamaş, bayram tatilinde yurtdışında en cazip tatil merkezlerinin, Romanya, Bulgaristan, Fransa, Avusturya, Mısır ve Tunus olduğunu, önümüzdeki günlerde İtalya ile olan ilişklerin düzene girmesiyle, İtalya'nın da Türk turistler için tekrar çok cazip alan olacağını açıkladı. Çamaş, sözlerini şöyle sürdürdü:

‘‘Pek çok Türk, yılbaşını evinde geçirerek veya daha ekonomik koşullarda yurtiçinde kalarak parasını harcamadı, tatil isteğini bayrama erteledi. Şimdi turizmciler için bu bayram tatili çok önemli hareketler getirecek. Romanya, Bulgaristan ve Avusturya, Türkiye'den kayak turizmine müşteri çekmek için çok cazip tur imkanları sunuyor. Fransa, eskiden beri Türkler için cazip alan. Öte yandan, Mısır ve Tunus daha sıcak ve ılıman iklimle Türkler'in yavaş yavaş ilgisini çekiyor. Türkiye'den çok sayıda turist çeken İtalya'nın durumu ise hâlâ belirsiz. Önümüzdeki 1-2 haftada iki ülke arasındaki durumda bir netleşme olursa, İtalya yeniden canlanır.’’Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı