Turizmde seferberlik çağrısı

Hürriyet Haber
20.03.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

Turizm sektörünün temsilcileri, Türkiye'nin ‘‘riskli ülke’’ olarak

gösterilmesi kampanyalarına karşı seferberlik çağrısı yaptı. TYD Başkanı Barlas Küntay, ‘‘Başbakanlığın koordinasyonunda bir karşı kampanya

başlatmalıyız’’ dedi.

Turizmciler Türkiye'nin terör nedeniyle ‘‘turizmde riskli ülke’’ konumuna düşmemesi için gereken önlemlerin bir an önce alınmasını istedi. Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği (TYD) Başkanı Barlas Küntay, terörün Türkiye'nin turizmdeki rakiplerinin ekmeğine yağ sürdüğünü belirterek, ‘‘Bu olumsuz gelişmelere karşı ivedi önlem alınmadığı taktirde Türk turizmi, dolayısıyla da ekonomisi hasar görecektir’’ dedi.

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Başkanı Talha Çamaş da, çetesaşının yakalanmasından sonra Almanya ve Avusturya'dan gelen rezervasyon istemlerinin iptale dönüştüğünü vurgulayarak ivedi önlem alınmasını istedi.

GEÇMİŞE BAKIN

TYD Başkanı Barlas Küntay, yerli ve yabancı medyada yer alan ‘‘Türkiye'de terör’’ haberlerini kaygıyla izlediğini belirterek şunları söyledi:

‘‘Geçmişteki terör tehditlerine de karşın yabancı turistler Türkiye'deki tatillerini huzur içinde tamamlamıştı. Fakat son bir ay içinde yabancı tur operatörlerinin gözünde Türkiye'yi ‘turizmde riskli ülke' konumuna sokma çabaları başladı. PKK elebaşısının yakalanması sonunda çökme sürecine giren örgütün bu son tehditleri nasıl olup da Avrupa hükümetlerini, Avrupa'nın deneyimli tur operatörlerini ve medyasını Türk turizmi aleyhine bu ölçüde etkilemiştir. Tek sebep ülkemizde turizmle ilgisi olmayan bazı müessif olaylar mıdır? Yoksa PKK'nın savurduğu tehditler mi? Nedeni ne olursa olsun, Türkiye devleti ve Türk turizmi haketmediği bu durum karşısında yılgınlığa kapılmamalı, ilk planda bazı somut önlemleri derhal almalıdır.’’

GEREKEN ÖNLEMLER

TYD Başkanı Küntay, turizm sektörüne yönelik olarak alınması gereken ivedi önlem önerilerini şöyle sıraladı:

Başbakanlığın koordinasyonunda Dışişleri Bakanlığı da Turizm Bakanlığı destek vermeli. Dışişleri Bakanlığı AB’nin Türkiye'deki Büyükelçilerini derhal bir toplantıya davet ederek, Türk turizmi hakkında kendi hükümetlerini aydınlatmalarını istemeli. Türkiye'de bir güvenlik sorunu olmadığını, devletin gerekli önlemleri aldığını anlatmalı.

Avrupa hükümetleri ve medyasının, PKK ve yayın organlarının söylemlerini dikkate almasının teröre prim anlamına geleceği vurgulanmalı.

Türkiye, bütün üst düzey kuruluşları, yurt dışındaki muhatapları nezdinde, iyi koordine edilmiş lobi faaliyetine başlamalıdır.

Türkiye açısından önem taşıyan pazarlarda konuya özel, yoğun bir reklam ve halkla ilişkiler kampanyası başlatılarak meydan terörist tehditlere bırakılmamalıdır.

TÜRSAB Başkanı Talha Çamaş da, terörün yabancı turistlere yönelik tehditlerinin amacına ulaşamayacağını öne sürdü. Türkiye'nin ‘‘riskli ülke’’ olduğu savlarına karşı ivedi önlemler alınmasını isteyen Çamaş, ‘‘Terörün turistik bölgeleri hedef göstermesi, Avrupalı turistleri psikolojik olarak etkileyecektir. Ancak, turizm sektörünün profesyonelleri ilgi göstermeyecektir’’ dedi. Çamaş, 1999 yılına iyi bir giriş yapan turizm sektörünün çetebaşının yakalanmasından sonraki durumunu şöyle açıkladı:

‘‘Yılın ilk aylarındaki rezervasyonlar yüzde 13-20 arasında artış gösteriyordu. Apo'nun yakalandığı tarih olan 17 Şubat'tan sonra Almanya ve Avusturya'dan gelen rezervasyonlar önce durulma sonra da iptal olmaya başladı. Hollanda ve Fransa'dan gelen rezervasyon istemleri ise artarak sürüyor. TÜRSAB olarak yabancı turizmcilerle yaptığımız görüşmelerde terörizmin, Türkiye'yi ‘turizmde riskli ülke' ilan edebilme amacına ulaşamayacağını gördük. Ama turistler psikolojik olarak etkilenecektir.’’
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı