Turizmde seçimden doğan boşluğu Ruslar kapatır

Hürriyet Haber
16.07.2007 - 00:00 | Son Güncelleme:

AtlasJet Yönetim Kurulu Başkanı Murat Ersoy, 2007 yılına olumlu başlayan havayolu sektörü ve buna paralel iç turizm pazarında da yaşanan olumlu tırmanışın ’ekonomik istikrarın devam etmesiyle’ süreceği görüşünde olduğunu söyledi.

Seçim sonrasını değerlendiren Ersoy, ekonomik istikrarın devam etmesinin havada yolcu artışını, yanında da kárlılığı getirdiğini belirterek şunları söyledi: "Geçen yılın mayıs ayında yaşanan yaklaşık üç aylık dalgalanma, aynı süre içinde havacılık ve turizm sektörlerine yüz milyonlarca Euro kaybettirdi. Özellikle havacılıkta maliyetler tamamen dövize endeksli iken, iç hat tarifeli seferlerde gelirin tamamen Türk Lirası olması, sektörü tamamen döviz hareketlerine bağımlı hale getiriyor. Dalgalanmalar da bırakın fiyat arttırabilmeyi, yolcu sayısındaki azalmadan ötürü fiyat düşürmek zorunda kalıyorsunuz. Bu da yıl sonu bilançolarınıza çok olumsuz yansıyor. Biz 2007’e çok olumlu başladık. Geçen yılı ortalama yüzde 86 doluluk ile kapatmışken, taşımacılıkta yılın en zayıf dönem kabul edilen ilk 5 ayda bu yıl yüzde 89 doluluk oranına yükseldik. Hedefimiz 2007’yi yüzde 90’ı aşarak kapatmak. Ancak sektörün planlamalarındaki hesaplanmamış en majör değişiklik seçim tarihinin öne alınması oldu."

AÇIĞI RUSLAR KAPATIR: Seçimin iç piyasada, seyahat planlamalarını ağırlıklı olarak 22 Temmuz öncesine çekmesine neden olduğuna işaret eden Ersoy, "İç turizm pazarında temmuzun son haftası bir gevşeme olacağını görüyoruz, ancak ağustos ayı ile beraber bunun tekrar normale dönmesini bekliyoruz. Bu dönemde doğacak boşluğu da geçen yıla göre neredeyse yüzde 50 den fazla artış sağlayan Rus pazarının kapatacağını artık çok daha net görebiliyoruz. Seçimin iç hat tarifeli yolcu seferlerine 22 Temmuz sonrası için olası yansımalarını görmek için henüz erken" dedi. Herşeye rağmen mevcut olumlu tablonun devamlığının sandıktan çıkacak sonuca bağlı olduğunu söyleyen Ersoy "Sandıktan zoraki ve uyumsuz bir koalisyonun çıkması siyasi çalkantıları da beraberinde getirir ki, bu da ekonomide rus ruletini başlatır" dedi. Ersoy, şöyle devam etti:

GÜVEN OLUŞTU: "Kalıcı yabancı sermaye Türk ekonomisine daha yeni yeni güvenmeye ve girmeye başladı. Bu ana kadar mobil yabancı sermaye ile tanıştık. Ülkemizin mal varlıkları, şirketlerimiz kat kat değerlenmeye başladı. Kısa süre sonra bunun olumlu yansımaları yatırım ve daha fazla insanımıza iş kapısı, daha yüksek gelir olarak dönecektir. Ancak unutmayalım ki mobil sermaye en ufak olumsuzlukta ülkeyi süratle terk edecektir. Bunun örneklerini geçmişte defalarca yaşadık. Kalıcı sermayeyi arttırmayı başarırsak, yabancılar ekonomideki istikrarın bozulmasına kolay, kolay müsaade etmeyeceklerdir."
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı