ANTALYA HABERLERİ

Turizmde Noel Baba heyecanı

Salim UZUN/HÜRRİYET
04.10.2017 - 11:29Son Güncelleme :

Antalya Demre’de Aziz Nikolas (Noel Baba) Kilisesi’nin altında jeoradarla tespit edilen gizli tapınak ve özel oda turizm sektörünü heyecanlandırdı. 

Salim UZUN/HÜRRİYET

ANTALYA’nın Demre İlçesi Aziz Nikolas (Noel Baba) Kilisesi’nin altında jeoradarla tespit edilen gizli tapınak turizmcileri heyecanlandırdı. Uzmanlar, tapınağın içinde bulunan özel bölümde Noel Baba’nın mezarının bulunabileceğini açıklarken, böyle bir keşif yapılması halinde din ve kültür turizminde büyük bir patlama yaşanabileceği vurgulanıyor.

 ‘TURİZM AYAĞA KALKAR’

Antalya Rölöve ve Anıtlar Müdürlüğü tarafından yapılan çalışmanın özellikle turizm sektöründe büyük heyecan yarattığını kaydeden Kent Konseyi Turizm Çalışma Grubu Başkanı Recep Yavuz, “Noel Baba sembol olmuş bir kişilik. Bari kenti bu sayede yıllarca turizm patlaması yaşadı. Eğer gerçekten bu mezar bulunursa kültür turizminin ayağa kalkması sağlanır. Bu gelişmeyle yeni bir tanıtım hamlesi yaratabiliriz” dedi.

Turizmde Noel Baba heyecanı

 ‘ÖNEMLİ GELİŞME’

Noel Baba’nın önemli bir tanıtım gücüne sahip olduğunu vurgulayan Antalya Tanıtım Vakfı (ATAV) Başkanı Yeliz Gül Ege, “Sadece Antalya için değil, Türkiye adına çok önemli bir gelişme. Biz her zaman kentlerin hikâyelerini ön plana çıkarmaya çalıştık. Bu da öyle bir şey. Uzmanlar tarafından yürütülen çalışmaları biz de dikkatle takip edeceğiz. Buradan edineceğimiz bilgiler çok önemli bir tanıtım malzemesi olacaktır” diye konuştu.

 ‘TANITIM İYİ YAPILMALI’

 Noel Baba açıklamasının Türkiye genelinde büyük heyecan oluşturduğunu kaydeden Türkiye Otelciler Federasyonu (TUROFED) Başkanı Osman Ayık, şöyle dedi: “Türkiye’nin çok önemli kültürel değerleri var. Bu değerlere yeni bir tanesinin eklenmesi tabi ki çok önemli. Tabi sadece mezarın bulunması değil, bunun tanıtımının da iyi yapılması gerekiyor. Yeni keşif özellikle Ortodoks dünyasının dikkatini çekecektir.” 

 ‘MÜTHİŞ OLUR’

Antalya Rölöve ve Anıtlar Müdürlüğü’nün açıkladığı çalışmaya mesafeli yaklaşan Noel Baba Barış Konseyi Başkanı Muammer Karabulut, “Kazı dahi başlamadan bu tür yorumlara girmek acelecilik olabilir. Üstelik o kilisenin altında binlerce kemik olabilir. Mezar bulunsa dahi kemiklerin yaşı çok iyi tespit edilmeli. Eğer ortaya gerçekçi bir şey çıkarsa elbette bu müthiş bir şey olur” dedi.

 

Yasal Bilgilendirme

Antalya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Antalya ilinden Turizmde Noel Baba heyecanı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 04 Ekim 2017 tarihinde saat 11 29’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Turizmde Noel Baba heyecanı haberi güncellenecektir.


  ANTALYA NAMAZ VAKİTLERİ
  09 Kasım 2017, Perşembe
  • İmsak
   05:45
  • Guneş
   07:22
  • Öğle
   12:52
  • İkindi
   15:41
  • Akşam
   18:01
  • Yatsı
   19:27
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı