Ege Haberleri

EGE

  Turizmde limana daha fazla görev projesi

  Mustafa OĞUZ / İZMİR, (DHA)
  16.10.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Aliağa ile Menderes arasında hizmet veren, Torbalı bölümünün temeli bir süre önce atılan, ileride iki ucu Selçuk ile Bergama’ya uzatılması düşünülen İZBAN hattına liman da entegre edilecek.

  Düşünülen projeye göre Alsancak Limanı bölgesinde yer alan Toprak Mahsulleri Ofisi silolarının bir bölümü, Gümrük Başmüdürlüğü, Kara Ulaştırma Bölge Müdürlüğü, 8 katlı Liman İşletme Müdürlüğü binası yıkılacak. Banliyö hattı Alsancak Garı’ndan limanın içine kadar uzatılacak, burada yeni bir istasyon yapılacak. Gar önünde, Vahap Özaltay Meydanı’ndaki karayolu trafiği ise üstten İZBAN hattı geçeceği için, yer altına alınacak. Kruvaziyer gemilerle gelip limana inen turistler, buradan trenle Efes ya da Bergama’ya gidebilecek. Proje kapsamında, yıkılan binaların yerine 5 yıldızlı otel ile turistlere yönelik alışveriş merkezi de yapılacak.

  Gazi Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümünden Yrd. Doç. Dr. M. Kürşat Çubuk önderliğinde bir ekip limanda yapılacak yenilemelerle ilgili rapor hazırlamak için TCDD bürokratlarının görüşlerini aldı. Çubuk’un raporu doğrutusunda hazırlanacak projenin Ulaştırma Bakanlığı’nca ihaleye çıkarılacağı belirtildi. Proje kapsamında Alsancak kruvaziyer liman kapasitesinin de aynı anda 4 tane 300 metre uzunluğunda, bir tane de 200 metre uzunluğunda olmak üzere toplam
  5 geminin yanaşabileceği bir liman haline getirileceği kaydedildi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı