Ege Haberleri

  Turizmde gözler 2001’e çevrildi

  Hürriyet Haber
  26.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  GEÇTİĞİMİZ günlerde Ege Bölgesi'ne gelip bir dizi toplantı yapan Turizm Bakanı Erkan Mumcu'nun, sıkıntılı bir sezon geçiren Egeli turizmcilere verdiği acı reçete etkisini gösterdi. Mumcu'dan destek sözü alan turizmciler, 2001'i planlamak için şimdiden kolları sıvadı.

  TANITIM eksikliği, ulaşım, büyük tur operatörlerini bölgeye çekememe gibi nedenlerle doluluk oranının yüzde 50'lerde kalmasından yakınan Egeli turizmciler, stratejilerini belirlemek için çalışmalara başladı. Bu amaçla turistik beldelerde birlikler oluşturuldu.

  BAKAN Mumcu'dan, THY'nin Adnan Menderes Havalimanı'na direkt seferler düzenleyeceği sözünü alan İzmir Ticaret Odası Başkanı Ekrem Demirtaş, ‘‘Adnan Menderes Havalimanı'na iki saat uzaklıktaki turistik beldelerle güçbirliği yapıyoruz. Projelerimizi Mumcu'ya sunacağız’’ dedi.

  İZMİR ve Ege Bölgesi'nin tarihi ve doğal güzelliklerinin yanısıra kongre ve fuarcılık turizminde de büyük avantajları olduğunu vurgulayan TÜRSAB İzmir Yürütme Kurulu Başkanı Mert Dikmen, İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin desteğini beklediklerini ifade etti.

  2001’den umutluyuz

  TURİZM Bakanı Erkan Mumcu'nun, Batı Anadolu'yu yoğun bakıma alma ve projelere destek sözü verdiğini belirten İzmir Ticaret Odası Başkanı Ekrem Demirtaş, 2001'den umutlu olduklarını söyledi. Ege'deki turistik tesislerin doluluk oranının yüzde 50'lerde kaldığını belirten Demirtaş, ‘‘Turizm Bakanı Mumcu'nun desteği ile 2001'e ilişkin yeniden yapılanma çalışmalarımız olumlu sonuç verecek, buna inanıyoruz. Şimdiden çalışmalara başladık. Turistik ilçelerde ve beldelerde, turizm birlikleri oluşturuldu. Mumcu, THY'nin İzmir'e yurtiçi ve yurtdışından olan uçak seferlerini sübvanse edeceğini de söyledi. Bunun üzerine Adnan Menderes Havalimanı'na en fazla iki saat uzaklıktaki turistik beldelerle güçbirliği yapma kararı aldık, ortak hareket edeceğiz. Tanıtım için çalışmalara da start veriyoruz. Ancak, İzmir'e direkt uçuşlar olmazsa biz de kendi havayolu şirketimizi kurarak, yolumuza devam edeceğiz’’ dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı