ANKARA HABERLERİ

Turizmde eğitim sektörün geleceği

Hürriyet Haber
30.10.2008 - 00:00Son Güncelleme :

Seçim Aydın, turizm sektöründeki kalifiye eleman konusunu mercek altına alıyor. Aydın, "İşletmelerimizin hizmetiçi eğitim faaliyeti olarak kış aylarında yoğun çabalar içersinde olduklarını unutmamak gerekir. Pazar, müşteri ve tesis odaklı bu programlar dünya turizminde bugünkü yerimizi belirleyen en önemli unsurlardan biridir" diyor.

Hürriyet Haber

Soru: Turizm sektörü büyüdükçe kalifiye eleman ihtiyacını karşılamak da daha önemli bir hale geliyor. Sektörde bu konuda bir endişe yaşanıyor mu? Eğitim sadece devlet elinde mi?

Duygu AKDOĞAN

Yanıt: Bu soruya cevap vermeden önce sektörümüzün her kesiminde konuklarımıza en iyi tatil imkanlarını sunmaya ve tatil ve turizm arzusunu devamlı kılmaya katkıları olan turizmci dostlarımızı ve tüm yıl konuklarının rahatı için hizmet veren sektör çalışanlarımızın çabalarının ülkemiz turizminin geleceği için en güzel teminat olduğunu belirtmek istiyorum.

Ülkemizde turizm eğitimi ve istihdam politikalarının, birbirini tamamlar bir yapıda ele alınması ve değerlendirilmesi zorunludur. Her kademedeki insan gücünün, gerek nitelik, gerekse nicelik bakımından arz ve talep açısından dengeli bir şekilde yetiştirilmesi gerekmektedir.

İşsizlik ve mesleksizlik arasındaki fasit dayrenin kırılmasında en köklü çözümlerden biri olacağına inandığımız mesleki turizm eğitiminin bugünkü yapısında, yaygın ve örgün eğitim birlikte uygulanmaktadır.

Turizmin ulusal ve uluslararası düzeyde geliştirilebilmesi, öncelikle sunulan hizmet kalitesinin yükseltilmesine bağlıdır. Bu amaçla gerek bakanlığımız gerekse Milli Eğitim Bakanlığı ile Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK), turizm sektörüne nitelikli eleman yetiştirerek sektördeki nitelikli eleman açığını gidermeye önemli katkı sağlamaktadır.

İşletmelerimizin hizmetiçi eğitim faaliyeti olarak kış aylarında yoğun çabalar içersinde olduklarını unutmamak gerekir. Pazar, müşteri ve tesis odaklı bu programlar dünya turizminde bugünkü yerimizi belirleyen en önemli unsurlardan biridir.

Ayrıca, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nca, ulusal ve uluslararası meslek standartlarını temel alarak, teknik ve mesleki alanlarda ulusal yeterliklerin esaslarını belirlemek, denetim, ölçme ve değerlendirme, belgelendirme ve sertifikalandırmaya ilişkin faaliyetleri yürütmek için gerekli ulusal yeterlilik sistemini kurmak ve işletmek üzere "Mesleki Yeterlilik Kurumu"nun kurulması amacıyla , "Mesleki Yeterlilik Kurumu Kanunu" 7 Ekim 2006 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanmıştır.

TÜROFED olarak temsil edileceğimiz Mesleki Yeterlilik Kurumu çalışmalarında da turizmle ilgili mesleklere standart oluşturulması ve turizm sektöründe çalışan/çalışacak bireylerin çalışma yaşamında geçerliliği olan mesleki beceri belgelerine sahip olması konusunda gerekli çabalar gösterilecektir.

Soru: Birkaç arkadaşımla birlikte çevremiz dahilinde seyahat amacıyla tur düzenlemek istiyoruz. Bunun bir kriteri var mıdır?

Yanıt: Turizm eğitiminin mesleki yeterlilik yanında turizmin ülkenin tümünde bir yaşam tarzı olarak benimsenmesi için eğitimin her aşamasında okullarımızda anlatılması gereken davranışlardan oluştuğunu unutmamak gerekir.

Seyahat acentalığı faaliyetleri 1618 sayılı Kanun’a göre kurulmuş seyahat acentalarınca yerine getirilir. Tüketiciye yönelik olarak bir bedel karşılığında seyahat acentalığına münhasır faaliyet olarak tanımlanan hizmetlerin seyahat acentası olmayan kişi ve kuruluşlar tarafından yapılması yasaktır.

Bunların yapılması halinde 1618 sayılı Kanun’un ilgili maddeleri uygulanır.

Kişilerin doğrudan kendileri veya aileleri için yaptıkları işlemler ile yararlananlara ikram, teşvik veya destek amaçlı olarak bedelsiz sunulmak üzere bedelini bizzat ödeyen kişi ya da kuruluşun yapacakları rezervasyonlar ile kuruluşların tabi oldukları hukuki düzenlemelere uygun olarak yapacakları işlemlerin seyahat acentalığı faaliyeti olarak değerlendirilmemesi gerekir.

Sayın okurlarımıza rahat bir seyahat için seyahat acentaları ile görüşmelerini ve bu yolla yapılacak gezileri tercih etmelerini öneriyoruz.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Turizmde eğitim sektörün geleceği haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  17 Ekim 2017, Salı
  • İmsak
   05:15
  • Guneş
   06:53
  • Öğle
   12:45
  • İkindi
   15:49
  • Akşam
   18:15
  • Yatsı
   19:42
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı