Turizmde dünyanın altın ülkesi olmalıyız

Hürriyet Haber
15.04.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

Türkiye Otelciler Birliği'nin düzenlediği Turizm Forumu toplantısının açılışını yapan Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, turizmcilere , ‘‘21'nci yüzyılda türkiye'yi turizmin altın ülkesi yapın’’ hedefini gösterdi.

Türkiye Otelciler Birliği'nin (TÜROB) düzenlediği Turizm Forumu'na katılan Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Türk siyasetçi ve turizimcilerine, ‘‘Türkiye'yi 21'inci yüzyılda, turizmin altın ülkesi yapın’’ hedefini gösterirdi.

Demirel, Lütfi Kırdar Kongre Merkezi'nde düzenlenen, forumun açılışında, turizmin dünya barışına hizmet ettiğini söyledi. Demirel, 1997'de Türkiye'ye 10 milyon turist geldiğini 8 milyar dolar turizm geliri elde edildiğini , 1998 yılında 12 milyon turist ve 10 milyar dolar gelir beklendiğini belirterek, ‘‘Bugün ulaştığımız seviye, 1.5 milyon yatak kapasitesi, 25 milyon turist ve 15 milyar dolar gelir olarak tanımladığım hedefe hızla yaklaştığımızın kanıtıdır. Bu hedefe tahminimizden de önce ulaşacağımıza inancım tamdır.’’ dedi.

Cumhurbaşkanı, altyapıdaki eksikliklerin bir an önce tamamlanması ve turizmin bir yıla yayılması gerektiğini söyledi. Demirel, Antalya yolunun 'kaza yolu' olmaktan çıkarılması gertiğini belirtti. Cumhurbaşkanı, Palandöken'in 3 yıl içinde 8 bin yatak kapasitesi ile dünyanın sayılı kış merkezlerinden biri olacağını, İstanbul, İzmir ve Antalya'nın da kongre merkezleri haline gelmesi gerektiğini söyledi.

Türkiye'nin büyük bir açıkhava müzesi olduğunu vurgulayan Demirel, dünyaya da, ‘‘Anadolu'nun kalbinden birçok medeniyet doğmuştur. Biz bizden önceki medeniyetlerin bıraktığı değerlerin birikimlerin ve tarihi kalıntıların sadık bekçileriyiz. Gelin, bu güzel ülkeyi, bu medeniyetlerdin beşiğini görün, tanıyın’’ mesajı verdi.

TÜROB Başkanı Ali Güreli, Turizm Forumu'98 toplantısının düzenlenmesi konusunda verdiği destek nedeniyle Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'e teşekkür etti. Güreli, sektörün kendi denetimini sağlayacak mekanizmaya sahip olması gerektiğini belirterek, ‘‘Sektör, alt ve üst yapıplanlamasının paralel olmasını, özellikle de turizmde kullanılacak arsaların üretimi ve tahsisinin özerk bir yapılanmaya bırakılmasını istemektedir.’’dedi.

BİRLİK YASASI

Güreli, otelcilerin tek isteğinin yasa ile kurulu bir örgüt olduğunu söyledi. Turizm Bakanı İbrahim Gürdal, Türkiye Otelciler Birliği Yasa Tasarısı'nın yasalaşamamasının Türk turizm camiasının en büyük sıkıntılarından biri olduğunu belirterek tasarının yarın ilgili komisyonda ele alınacağını belirtti.


Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı