Gündem Haberleri

  Turizmde arıtma sorunu kuş gribinin önüne geçti

  Hürriyet Haber
  18.10.2005 - 12:08 | Son Güncelleme:

  Avrupa-Türkiye Turizm İş Konseyi Başkanı Hüseyin Baraner, turizmde arıtma sorununun, Avrupa'da kuş gribi konusunun önüne geçtiğini savundu.

  Baraner, bazı turizm bölgelerindeki arıtma sorununun, özellikle Almanya'da gazete ve televizyonlarda çok sık gündeme getirildiğini, bu durumun da Türk turizmine darbe vurduğunu söyledi.

  Türkiye'de kuş gribi vakasına rastlanmasının Almanya televizyonlarında fazla konu edilmediğini, ancak arıtma sorununun gündemin baş sıralarında yer aldığını belirten Baraner, “Almanya'nın büyük televizyonlarındaki yayınlar, Türk turizmine darbe vuruyor. Televizyon programlarında, 'Türkiye'de çocuklarımız atıklar içinde yüzüyor' deniliyor” dedi.

  Bu konuda seyahat acentelerinin de tedirgin olduğunu ve Türkiye tatili satarken çekingen davrandıklarını ifade eden Baraner, Türkiye'de tatil yapıp, ülkesine dönen Alman turistlerin arıtma tesisi konularıyla ilgili açtığı yüzlerce dava bulunduğuna da işaret etti.

  Türk ekonomisinin lokomotifi olan turizmin yara almaması ve sektörde çalışan 3 milyon insanın itibarının korunması için bir çalışma başlatılmasını isteyen Baraner, sözlerini şöyle sürdürdü: “Turizmde yüzde birlik düşüş bile, Türkiye için 200 milyon dolar zarar demektir. Yaptığımız güzel tanıtımla 3 turist getirirken, altyapı sorunlarından dolayı 5 turist kaçırır duruma geldik. Geldiğimiz durum, turistin Türkiye'ye olan yüksek sempatisini kaybettiriyor. Arıtma sorunu, Avrupa'da Türklere olan önyargıyı kamçılıyor. Terör, doğal afet ve siyasi krizler gibi önemli badireleri atlatan Türk turizmi, sektörel sorunlar içinde boğulmamalı.”


  Sorunun, merkezi hükümet ve yerel yönetimler düzeyinde ele alınması gerektiğini ifade eden Baraner, şunları söyledi:
  “Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, konuyla bizzat ilgilenmeli. 2006'da ne turist sayısı, ne elde edilecek döviz konuşulmalı, yalnızca altyapı konusu gündeme gelmeli. Altyapıya önem veren, doğayı koruyan bölgeler, turistin gözünde bir numaradır. Avrupa kuş gribi konusunda Türkiye'yi korurken, arıtma konusunda bastırıyor.” 

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı