Turizmde 40 milyar dolar hayal değil

Hürriyet Haber
03 Ekim 2005 - 01:46Son Güncelleme : 03 Ekim 2005 - 01:46

Türkiye'nin en büyük kongre turizmi kuruluşlarından Travelextra uluslararası şirketlerin de dahil olduğu ‘toplantı - kongre ve incentive turizmi’ organizasyonunun 4’üncüsüne hazırlanıyor.

Travelextra Yönetim Kurulu Başkanı Yalçın Avcı Türkiye’nin artık tesis ve kapasite açısından tüm dünya ile yarışabilme noktasına ulaştığını söylerken, ‘Türkiye için yılda 40 milyar dolarlık turizm girdisi hiç de hayal değil. Yeter ki, Türkiye’yi sadece deniz ve güneş ülkesi olarak tanıtmakta ısrar etmeyelim. Yaz turizminde Türkiye’nin açılacak bir yeri kalmadı. Doğru bir yol haritası ile yürüyerek, Türkiye’nin kongre toplantı ve incentive olanaklarını tüm dünyaya tanıtmalıyız’ dedi.

TEK ALTERNATİF:

Avcı, turizmde hedeflenen gelişim için, M.I.C.E turizminden başka bir alternatif bulunmadığı görüşünü dile getirerek ‘Turizmde 40 milyar dolar rakamlarına ulaşmak Türkiye için artık kesinlikle hayal değildir. Ancak buna ulaşmak için tek yol toplantı - kongre ve incentive turizminin geliştirilmesinden geçmektedir. Dünya turizm pazarında sadece kongre turizminin ortalama hacmi 170 milyar dolar civarındadır. Bir de tam olarak kayıt altına alınamayan toplantı ve incentive hareketleri var ki inanılmaz rakamlara ulaşmakta. Bizim ülkemiz tesis ve ürün kalitesi bakımından bir çok rakibinin önünde yer almaktadır. Ancak gelişmiş ülkelerde bu hareketler toplam turizm gelirlerinin yüzde 40’ına kadar çıkarken Türkiye’de bu oran maalesef %3’ü geçemiyor. Ülkemiz adına bunu geliştirmek zorunluluğumuz var’ dedi.

DEVLER GELİYOR:

Uluslararası alanda turizm tanıtımlarının artık sadece tatil amaçlı değil aynı zamanda kongre ve toplantı amaçlı da yapılması gerektiğini belirten Yalçın Avcı, Kasım sonunda gerçekleştirecekleri organizasyonda Nokia, DHL, IBM, ADAC, Deutsche Bank gibi dünyanın dev şirketlerinin katılımcı olarak yer alacağını açıkladı. Avcı, ‘22 -23 Kasım tarihlerinde İstanbul Maslak’ta yapacağımız workshop Türkiye’de bugüne kadar yapılmış en kapsamlı organizasyon olacak. Çünkü bu kez Avrupa’nın en büyük ve en önemli incentive acentelerini, event şirketlerini ve dünya şirketlerini, İstanbul’da misafir edecek ve onları katılımcılarımız arasında yer alan Hillside, The Ritz Carlton, Corithia, Altinyunus, Sungate, WOW, Fantasia, Kempinski, Four Seasons, Papillon Hotels, Paloma Hotels, Barut Hotels, Yazıcı Turizm, Oeon Turizm, İstmar Turizm, Atlasjet Olympic Airlines Capsis Hotels, Incenta Turizm, Intra Turizm gibi türkiye’nin önde gelen birçok firmasıyla iş anlaşmaları yapmalarını sağlamaya çalışacağız’ dedi.
Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı