ANTALYA HABERLERİ

TURİZMCİNİN BEKLENTİSİ GÜNÜ DEĞİL GELECEĞİ KURTARMAK 

Pelin GEL/HÜRRİYET
05.10.2017 - 14:56Son Güncelleme :

Turizmciler Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’in ‘Turizm sektörüne desteğimiz artacak’ açıklamasını değerlendirdi. Turizmciler sektörde günü kurtaracak desteklerden çok uzun soluklu desteğin olması gerektiğini belirtiyor.

Pelin GEL/HÜRRİYET

2016 yılında neredeyse nefes alamaz hale gelen 2017 yılındaki başarı ivmesiyle toparlanma sürecinde olan turizm sektörüne gelen destek sözü umutları artırdı. SGK uçak ve tanıtım desteği üzerinde duran Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkan Yardımcısı Sururi Çorabatır, 2016 ve 2017 yılında verilen SGK desteklerinin devam etmesini beklediklerini söyledi. Uçak desteklerine dikkati çeken Çorabatır şöyle konuştu: “Şu andan ilan edilmesi şartıyla uçak desteklerinin gelecek seneye verilmesi lazım. Tanıtıma büyük önem verilmesi gerekiyor. Hep beraber tüm bölgelerle fuarlar haricinde agresif bir tanıtım yapmamız lazım. TÜROFED olarak Rusya’da geçen yıl düzenlediğimiz faaliyet vardı. Çeşitli work shoplar, festivaller yapmalıyız. Bunun içinde tanıtma bütçesinin artırılması ya da ekonomi bakanlığından destek gerekiyor

TURİZMCİNİN BEKLENTİSİ GÜNÜ DEĞİL GELECEĞİ KURTARMAK

UZUN SOLUKLU TAKVİM

TÜROFED Yönetim Kurulu Üyesi Gülçin Güner de, turizmde destekleme için uzun soluklu bir takvimin oluşturulması gerektiğini söyledi. Kısa vadeli desteklerin yangının üzerine su serpilmesi anlamına geldiğini ifade eden Güner, “Yatırımdan işletmeye kadar uzun soluklu önlemler alınmalı. Son üç yıldır sektörde sıkıntı var. Bunu bir paketle ya da ekonomik tedbirle sonlandıramazsınız. Yangını dipten söndürmeliyiz” dedi.

TURİZMCİNİN BEKLENTİSİ GÜNÜ DEĞİL GELECEĞİ KURTARMAK

GENÇLER ÖNÜNÜ GÖREMİYOR

Sektörde kalifiye personel kaybına dikkati çeken Güner, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu personelin tekrar sektöre kazandırılması ve ileriye dönük vizyon verilmesi gerekiyor. Oteller personel azaltımına gitti. Çalışma süreleri kısaldı. 8 ay çalışacaksa insanlar 3 ay çalışır oldu. 8 ayda düzenini kuran adam 3 ayda yaşayamaz. Maaş oranlarında artış da olamıyor. Genç insanlar ileriyi göremiyor ve sektörde kalmak istemiyor. Otelleri güncelleme teknolojik alt yapıyı geliştirmeye para ayıramıyor.”

TURİZMCİNİN BEKLENTİSİ GÜNÜ DEĞİL GELECEĞİ KURTARMAK

BANKA KREDİLERİ

Belek Turizm Yatırımcıları Birliği (BETÜYAB) Genel Müdürü Bekir Akkaş ise en önemli desteğin bankalardan alınan kredilerde kolaylık sağlanması olduğunu belirtti. Tahsisli olan arazilerde süre uzatımına gidilmesini beklediklerini bunun da yeni çıkacak torba yasayla çözüleceğini belirten Akkaş, Turizmde teşvik yasasının da gözden geçirilmesi gerektiğini söyledi. SGK pirim desteğinin çok faydalı olduğunu da kaydeden Akkaş, “Bence onun bu kış ta devam etmesi gerekiyor. Kışın bu personelin çalışmasını sağlar işletmelere de nefes verir” dedi. 

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Antalya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Antalya ilinden TURİZMCİNİN BEKLENTİSİ GÜNÜ DEĞİL GELECEĞİ KURTARMAK  hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 05 Ekim 2017 tarihinde saat 14 56’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça TURİZMCİNİN BEKLENTİSİ GÜNÜ DEĞİL GELECEĞİ KURTARMAK  haberi güncellenecektir.ANTALYA NAMAZ VAKİTLERİ

15 Ekim 2018, Pazartesi
 • İmsak
  05:38
 • Guneş
  06:57
 • Öğle
  12:49
 • İkindi
  15:58
 • Akşam
  18:29
 • Yatsı
  19:43
Sayfa Başı