Turizmciler: Faiz indirimi ciddiyetten uzak

A.A.
17 Ekim 2007 - 14:36Son Güncelleme : 17 Ekim 2007 - 14:36

Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Ahmet Barut, Merkez Bankası'nın faiz oranlarını 0,5 puan indirmesinin turizm sektörü tarafından "ciddiyetten uzak" bir uygulama olarak değerlendirildiğini belirterek, "Buna 'ağıza bir parmak bal çalmak' denir" dedi.

Barut yaptığı yazılı açıklamada, hizmet ve mal üretimiyle döviz kazandıran sektörlerin kur baskısı altında ezildiği dönemde Merkez Bankası'nın yaptığı 0.5'lik faiz indirimini ciddiyetten uzak bulduklarını belirtti. Merkez Bankası'nın sektörün sıkıntılarını anlamadığını ifede eden Barut, "Açıklanan bu oranlar, Merkez Bnakası'nın, turizm sektörünün içinde olduğu sıkıntıyı anlamadığının en önemli göstergesidir" dedi.

Faiz oranlarına yapılan müdahalenin, turizmci ve ihracatçının "ağzı kapansın" diye yapıldığını öne süren Barut, bunu ülke gerçeklerinden uzak bir "müdahalecik" olarak tanımladı. Barut, turizm sektörü olarak Merkez Bankası yönetimini ve hükümeti duyarlı olmaya davet ettiklerini belirterek, "Konunun ne kadar ciddi olduğunun, ne kadar büyük sıkıntılara yol açtığının farkına varılması için, yüzlerce işyerinin kapanması, binlerce insanın işsiz kalması mı bekleniyor" dedi.
Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı