ANTALYA HABERLERİ

Turizmciler: Booking'in kapatılması iç turizmi etkiler (2)

DHA
30.03.2017 - 18:11Son Güncelleme :
Turizmciler: Bookingin kapatılması iç turizmi etkiler (2)
DHA

TÜRSAB'DAN BOOKİNG.COM AÇIKLAMASI
Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB), birlik üyesi seyahat acentelerine karşı gerçekleştirilen haksız rekabetin önlenmesi amacıyla açılan davada, mahkemenin online rezervasyon portalı Booking.com'un Türkiye'deki faaliyetlerine tedbiren durdurmasına ilişkin yazılı açıklama yaptı.
TÜRSAB'ın 1618 sayılı Seyahat Acentaları ve Seyahat Acentaları Birliği Kanunu uyarınca kurulmuş kamu kurumu tüzel kişiliği niteliğine haiz meslek birliği olduğu belirtilen açıklamada, seyahat acentelerinin ise faaliyet gösterebilmek için TÜRSAB'a üye olmak ve Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan işletme belgesi almak zorunda olduğu kaydedildi.
Türkiye'de söz konusu seyahat acenteliği faaliyetlerinin 1618 sayılı yasa ve ilgili yönetmelik hükümleri çerçevesinde yapılabildiği dile getirilen açıklamada, tüketiciye yönelik bir bedel karşılığında seyahat acenteliği münhasır faaliyeti olarak tanımlanan hizmetlerin seyahat acentesi olmayan kişi ve kuruluşlar tarafından yapılmasının yasak olduğu vurgulandı.
ÜYELERİN EKONOMİK MENFAATİ
Seyahat acentelerinin bu faaliyeti yapabilmek için Bakanlık nezdinde teminat sunduğu ve TÜRSAB'a üye kayıt ücreti ödediği belirtilerek, "TÜRSAB; birlik üyesi seyahat acentelerinin menfaatlerini korumakla görevli olup, 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu'nun 56/3 üncü maddesi uyarınca da üyelerinin ekonomik menfaatlerini koruyan meslek birliklerinin, haksız rekabetin tespitini ve önlenmesini talep hakkı mevcuttur" denildi.
Açıklamada, booking.com'un ihtiyati tedbir kararına itiraz hakkı bulunduğu hatırlatıldı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Antalya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Antalya ilinden Turizmciler: Booking'in kapatılması iç turizmi etkiler (2) hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 30 Mart 2017 tarihinde saat 18 11’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Turizmciler: Booking'in kapatılması iç turizmi etkiler (2) haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı