Ege Haberleri

EGE

  Turizmci gülüyor

  Hürriyet Haber
  18.02.2000 - 00:00 | Son Güncelleme: 18.02.2000 - 00:01

  Geçen yıl ağır bir darbe alan turizmde rezervasyon talepleri işletmeleri sevindirdi. Tanıtım atağına geçilen sektörde, yetkililer sürpriz bir patlama bekliyor.

  Sorunlar aşılıyor

  TÜRK turizminin yıldızını söndüren olayların ard arda yaşanmasıyla 1999'da ağır darbe yiyen işletmeciler, sarsıntıyı atlattı. 2000 sezonuna umutla girmeye hazırlanan sektör deprem, tanıtım, iç ve dış politik istikrar gibi sorunların aşılmasıyla ‘‘sürpriz patlama'' umuduna kapıldı.

  Clinton'un etkisi

  İZMİR Turizm İl Müdürü Ayla Karamete, ‘‘AB adaylığı konusu, turistlerin ülkemize bakışını olumlu etkiledi. ABD Başkanı Clinton'un Ege'ye gelişi ve açıklamaları, AGİT Zirvesi'nin olumlu gelişmeleri artı puan oldu. Yunanistan ile tarihi döneme girilmesi en önemli avantaj sayılır'' dedi.

  Tesislerimiz yeni

  AKDENİZ'in en modern ve yeni tesislerine sahip olan Türkiye'nin, tarihi ve kültürel mirası sayesinde de komşuları arasında yıldızının yeniden parlayacağını belirten Karamete, ‘‘Yunan bilimadamları İzmir'e gelerek seminerler verecek, tiyatro ekipleri gösteri yapacak'' diye konuştu.

  Muğla'ya özel önem

  MUĞLA Valisi Lütfi Yiğenoğlu da, turizmin ulusal sorun olduğunu kaydetti, ‘‘Muğla özel bir bölge. Deniz, dağ, sağlık ve kültürel alanlarda hareketlilik kazanabilmek için turizmcilerle sürekli görüşme yapıyoruz. Umutlu görünmeleri bizleri sevindirdi'' dedi.

  Turizmci sürpriz bekliyor

  TURİZMİ olumsuz etkileyen olayların birbiri ardına yaşandığı Türkiye'de turizm hareketlerinin en fazla görüldüğü Ege ve Akdeniz'de 1999'un rakamları, kötü yılın izlerini taşıyor. İzmir, tatsız bir yılı kapattıktan sonra 2000 yılı sezonunda 1998 yılı rakamlarını yakalamayı bekliyor. İzmir'e geçen sezon hava ve denizyolu ile gelen turist sayısında bir önceki yıla göre yüzde 41'lik düşüş yaşandı. İzmir'e en çok turist Almanya, Fransa ve İngiltere'den gelirken, bu ülkelerden gelen turist sayısında ortalama yüzde 32'lik bir düşüş oldu. İzmir'e 1999 yılında havayoluyla 338 bin 149, denizyoluyla da 36 bin 438, toplam 374 bin 587 turist geldi. Gelen turist sayısında bir önceki yıla göre toplamda yüzde 40 azaldı.

  Muğla'da düşüş

  MUĞLA'ya 1999 yılında gelen yabancı turist sayısının 1 milyon 178 bin olduğu açıklandı. Turizm İl Müdürlüğü verilerine göre, bir önceki yılda 1 milyon 768 bin turist gelmişti. Yıllık ortalama bir önceki yıla göre, yüzde 33 oranında azaldı. Geçen yıl Marmaris'te 68 bin 797 yabancı turist deniz yoluyla giriş yaptı. Bodrum'da 124 bin 920, Fethiye'de 7 bin 387, Datça'da 4 bin 499, Güllük'te bin 808 turist deniz sınır kapılarından giriş yaparken, 657 bin 499 turist Dalaman, 313 bin 826 turist de Milas-Bodrum Havaalanı'nı kullandı.

  İşletmecilerin umudu arttı

  MUĞLA'ya bağlı gözde turizm merkezlerindeki işletmeciler, 2000 yılında turizm hareketlerinin beklenenden fazla olacağını belirtti. Turizmde, ‘‘Sürpriz patlama'' beklentisi içinde olanların görüşleri şöyle:

  BODRUM Otelciler Derneği (BODER) Yönetim Kurulu Üyesi Galip Gür, yurtdışındaki fuarlara katılarak tanıtım için çalışmalar yaptıklarını belirtti. Gür, ‘‘Kötü bir sürpriz yaşanmazsa geçen yıldan daha iyi sezon geçireceğimizi düşünüyorum. Başta olumsuz bir hava eserse hazırlıklar bozulur, kalite düşer. Politik havanın düzgün olması umudumuzu artırıyor. Özellikle Yunanistanla dostluğun turizme ciddi yararı olacak'' dedi.

  FETHİYE Otelciler Derneği (FODER) Başkanı Muzaffer Konakçı da, geçen yıl Avrupa'nın Türkiye'ye ‘‘Ambargo'' uyguladığını savunarak, ‘‘Turizm gelişiyor. Çok büyük ekonomik girdi sağlıyor. Ancak, geçen yıl yapay terör gündemi ve planlı bazı hedeflere saldırılması sonucu darbe aldık. Avrupa pazarı iyi değerlendirilirse daha iyi olur. Almanya ve İtalya'dan olumlu sinyaller geliyor. Bunlar değerlendirilmeli. Ayrıca Türk hükümeti, bir takım yurtdışı ihaleleri koz olarak değerlendirmeli'' diye konuştu.

  Sektör çıkış döneminde

  TÜRSAB Ege Bölgesel Yürütme Kurulu Başkanı Mert Dikmen, Türkiye'nin geçirdiği olumsuz turizm yılının ardından, yükseliş dönemi gelmesinin kaçınılmaz olduğunu söyledi. Dikmen, 17 Ağustos'taki deprem, AGİT zirvesi ve Helsinki sürecinin Türkiye'yi dünya kamuoyunun gündemine soktuğunu bildirdi, şöyle konuştu:

  ‘‘Bir daha asla yaşamak istemediğimiz deprem felaketi, AGİT zirvesinin İstanbul'da yapılması, ardından AB'ye adaylık süreci, Türkiye'yi dünyayla bağladı. Türkiye'nin turizm açısından da kötü geçirdiği 1999 yılı, 2000 yılına umutla girmemiz için ortam hazırladı. Turizmdeki temel hedefimiz 1998 yılındaki performansı yakalamak. Türkiye, 1997 turizm sezonunu çok iyi geçirdi. 2001 yılında bu hedefi de aşacağız.''

  Haziran ayı çok önemli

  YILIN ikinci altı ayından itibaren turizmin hareketleneceğini kaydeden TÜRSAB Bölgesel Yürütme Kurulu Başkanı Mert Dikmen, ciddi anlamla çıkışın görüleceğini söyledi. Dikmen, mevcut rezervasyonların da yeterli olduğunu, özellikle ikinci altı ayda sürpriz atakların görüleceğini bildirdi. Turizm gelirleri ve rezervasyonlarda uluslararası fuarların etkisiyle artış görüleceğini kaydeden Dikmen, ‘‘Almanya pazarında yükseliş var. ABD ülkelerine dönük satışların da arttığını görüyoruz. Avrupa ülkelerinden talep patlaması olacağına inanıyoruz. Özellikle 11 Mart'taki Uluslararası Berlin Turizm Fuarı, bu yöndeki beklentilerde haklı olduğumuzu gösterecek'' dedi.

  Ege şanslı

  SELÇUK Kaymakamı Yusuf Ziya Karacaev, Hıristiyan aleminin 2000 yılında Efes'e yönelmesi için girişimlerde bulunduklarını belirtti. Karacaev, Meryemana Evi'nin Selçuk'ta bulunmasının, büyük bir avantaj kabul edilmesi gerektiğini söyledi. Bunu değerlendirmek için bir yıl öncesinden hazırlıklara başlandığını anlatan Kaymakam Ziya Karacaev, ‘‘Tüm imkanlarımızı zorlayarak, 2000 yılı inanç turizminde İzmir'in en büyük payı almasını sağlayacağız'' diye konuştu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı