ANKARA HABERLERİ

Turizm ve Kültür Bakanlığı Ulus için kendi binasını yıkacak

Umut ERDEM
16.10.2007 - 00:00Son Güncelleme :

Kültür ve Turizm Bakanlığı Ulus kentini eski haline dönüştürmek için yıkılacak binalar arasına kendi binasını da ekledi. 1927 yılında yapılan tarihi Bakanlık binasına sonradan ek olarak inşa edilen ve bitişik şekilde duran yapıda, Bakanlığın hukuk müşavirliği ve idari mali işler dairesi bulunuyor.

Umut ERDEM

Ek bina, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından birlikte yürütülen ve cumhuriyetin kurulduğu tarihi Ulus kentini aslına dönüştürmeyi amaçlayan proje kapsamında, Bakan Ertuğrul Günay’ın talimatı ile yıkılacak. Böylece 1927 yılında inşa edilmiş ve birinci ulusal mimarlık dönemi eseri olan bakanlığın ana binası da koruma altına alınmış olacak.

Bakanlık tarafından satın alınan, onarımdaki eski Sayıştay binası, yılbaşından önce tamamlanacak. Ek binada bulunan hukuk müşavirliği, idari mali işler dairesi, eski Sayıştay binasına taşınacak. Ek bina, tescilli kültür varlığı olan ana binaya bitişik halde bulunuyor. Ek binanın yıkılması, mimarlık tarihi açısından önem taşıyan ana binanın korunması açısından da büyük önem taşıyor.

MİMARI ARİF KOYUNLUOĞLU

Bakanlığın ana binası, Etoğrafya Müzesi, Türk Ocağı Binası (Devlet Resim ve Heykel Müzesi), Çocuk Esirgeme Kurumu gibi yapıların da mimarı olan Arif Hikmet Koyunluoğlu tarafından 1927 yılında yapıldı. Bina önce Milli Eğitim Bakanlığı olarak düşünüldü. Ancak daha sonra Dışişleri Bakanlığı, Gümrük ve Tekel Bakanlığı olarak kullanıldı. Bina son olarak Kültür Bakanlığı tarafından kullanılıyor. Gayrimenkul Eski Eserler ve Anıtlar Yüksek Kurulunun 1980 yılında aldığı bir karar ile ana bina yapı korunması gerekli eski eser olarak tescil edildi. Ana binanın arkasında yer alan çok katlı yüksek bina ise ana binanın Gümrük ve Tekel Bakanlığı olarak kullanıldığı dönemde inşa edildi.

ANAFARTALAR DA YIKILACAK

Proje kapsamında tarihi Ulus şehrini eski haline dönüştürmek için yıkılacak binalar arasında Modern Çarşı ile terörist saldırıya uğrayan Anafartalar Çarşısı da yer alıyor. Bölge esnafı, sivil toplum kuruluşları, mimar ve şehir planlamacıları odaları bu binaların yıkılma kararına tepkili.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Turizm ve Kültür Bakanlığı Ulus için kendi binasını yıkacak haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  16 Ekim 2017, Pazartesi
  • İmsak
   05:14
  • Guneş
   06:52
  • Öğle
   12:45
  • İkindi
   15:50
  • Akşam
   18:17
  • Yatsı
   19:43
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı