MUĞLA HABERLERİ

Turizm sezonu öncesi Bodrum'da esnafın tahliye tepkisi

DHA
27.04.2016 - 18:14Son Güncelleme : 27.04.2016 - 18:15
DHA

MUĞLA'nın Bodrum İlçesi'nde, Büyükşehir Belediyesi'ne ait 38 dükkanın yer aldığı Turgutreis Hal Çarşısı'ndaki işyerlerinin kira sözleşme süreleri bitince, tahliye ve yıkım kararı alındı. Turizm sezonu öncesi kararı öğrendiklerini belirten esnaf duruma tepki gösterirken, çarşının yıkımında sonra bölgeye zemin katında otopark yer alan ve üstünde işyerlerinin bulunduğu bir proje hazırlandığı belirtildi.
Muğla Büyükşehir Belediyesi'ne ait Bodrum Turgutreis Mahallesi'nde kira sözleşme süreleri biten Belediye Caddesi'ndeki Turgutreis Hal Çarşısı'nın tahliye edilip yıkılması için aldığı karar esnafta tepki doğurdu. İki yıldır Hal Çarşısı'nda terzilik yapan Sinan Karakaş, "Turgutreis Belediyesi'nden sonra kiralarımızı ödeyecek, muhatap bulamadık. Kira süresinin bitmesiyle de biz Muğla Büyükşehir Belediyesi'nin kiracısı olmayı beklerken Şubat ayının 26'sında 'bir ay içinde tahliye edin' diye bir yazı geldi. Bugün de işyerlerinin tahliyesi için geldiler ancak ellerinde belge olmadığı için daha sonraya bıraktılar" dedi.
EKİM AYI SONUNA KADAR SÜRE İSTENDİ
Bir diğer terzi Mahmure Madra (54) ise, "Yerimiz yok gidecek, terzilikle geçinen insanım. Kış geçmiş, ucu ucuna geçinmişiz. İnsanlar şimdi para kazanmaya başlayacak, hadi çıkın, dükkanlarınızı yıkıyoruz. Sadece Ekim ayına kadar süre istedik. Bütün arkadaşlarımız da kabul ediyor. Bodrum'da turizm sezonunda, inşaat yasağı uygulanıyor. Bugün yıksalar, ekim ayına kadar bir şey yapamayacaklar. Bu nedenle Ekim ayına kadar süre versinler, sürenin sonunda kendimiz elimizle teslim edelim" dedi.
Konuyla ilgili yazılı açıklama yapan Muğla Büyükşehir Belediyesi, şu ifadelere yer verdi:
"Taşınmazın tasarrufuna yönelik hazırlanan dosyaların incelenmesi neticesinde, tamamının kira sürelerinin bitmiş olduğu tespit edilmiştir. Bodrum Belediye Başkanlığı'nın 15.01.2016 tarih ve 1092 sayılı yazısı ile söz konusu taşınmazın üzerindeki yapıların yapı kullanma izin belgelerinin bulunmadığı bildirilmiştir. Ayrıca binaların içe bakan taraflarına kaçak olarak eklentilerin ilave edildiği tespit edilmiştir. Hal Çarşısı içerisinde bulunan işyerindeki işletmelerin 'İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatı'nın bulunmadığı tespit edilmiştir. Başkanlığımızca Yapı Kullanma İzin Belgesi bulunmayan taşınmazların ilgili yasa (2886 Sayılı DİK) gereği kiraya verilmesinin mümkün olmadığı değerlendirilmiştir. Kullanıcılar şu an işgalci durumunda olup, işgale karşılı ecrimisil tahakkuk ettirilmiştir."
Bodrum Kaymakamlığı'nın nihai kararının beklendiği belirtildi.

Nilüfer DEMİR / BODRUM (Muğla), (DHA)
FOTOĞRAF

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Muğla haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Muğla ilinden Turizm sezonu öncesi Bodrum'da esnafın tahliye tepkisi hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 27 Nisan 2016 tarihinde saat 18 14’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Turizm sezonu öncesi Bodrum'da esnafın tahliye tepkisi haberi güncellenecektir.

  MUĞLA NAMAZ VAKİTLERİ
  26 Eylül 2017, Salı
  • İmsak
   05:15
  • Guneş
   06:50
  • Öğle
   13:08
  • İkindi
   16:32
  • Akşam
   19:06
  • Yatsı
   20:30
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı