Turizm rekora doymuyor

Hürriyet Haber
05.07.2001 - 00:00 | Son Güncelleme: 05.07.2001 - 00:01


Bu yıl Türk ekonomisinde ''kurtarıcı'' olarak görülen turizm, rekor üstüne rekor kırıyor. Turizm sezonunun böyle gitmesi halinde daha önce tahmin edilen hedeflerin üzerine çıkılabileceği ve 12.5 milyon turist, 10 milyar dolar döviz hedefinin aşılabileceği belirtiliyor.

Turizm Bakanlığı İşletmeler Genel Müdürü İsmail Kökbulut, turizm sezonunun böyle geçmesi durumunda daha önce tahmin edilen hedeflerin üzerine çıkılacağını bildirdi.

Kökbulut, Antalya ve İstanbul başta olmak üzere, turizm yörelerindeki 4 ve 5 yıldızlı otellerin hemen hemen tamamının doluluk oranının, kasım ayına kadar yüzde 90'ın üzerinde gerçekleşeceğini söyledi. Turizmde yaşanan gelişmelerin bu sezon için tahmin edilen 12 milyon 500 bin turist ve 10 milyar dolar döviz geliri hedefinin aşılacağını gösterdiğini ifade eden Kökbulut, şunları söyledi:

''Bu sezon için daha önceden belirlenen hedef 12 milyon 500 bin turist ve 10 milyar dolar döviz girdisi idi. Antalya başta olmak üzere İstanbul ve diğer turizm yörelerindeki 4 ve 5 yıldızlı otellerin hemenhemen tamamı, şu andan itibaren yüzde 90'ın üzerinde dolulukta. Bu da şunu gösteriyor ki, kasım ayına kadar bu otellerin doluluk oranı yüzde90'ın üzerinde olacak ve daha önce hedeflenen rakamlar aşılacak.''

TOKYO, LONDRA YERİNE İSTANBUL

Kökbulut, bu sezon haziran ayının ikinci yarısından itibaren İstanbul'un da turizmde atağa geçtiğini ifade ederek, ''Her yıl yaklaşık 2.5 milyon turistin ziyaret ettiği İstanbul için yabancı gazete ve dergilerde ''Tokyo ve Londra yerine İstanbul'a gidin' şeklinde yazılar çıkıyor. Bu da İstanbul'a gelen turist sayısını önemli ölçüde artırıyor. Bu yıl İstanbul'a gelen turist sayısı geçmiş yılların üzerinde olacak'' dedi.

DENİZ TURİZMİNE TEŞVİK ÇALIŞMALARI

Turizm İşletmeler Genel Müdürü Kökbulut, deniz turizmine de büyük oranda bir canlılık geldiğini belirterek, Cruise turizmine de çeşitli teşvikler verilmesi konusunda çalışmalar yapılacağını bildirdi.

kdeniz ve Ege bölgesindeki marinaların tamamen dolu olduğunu belirten Kökbulut, bu yıl ilk kez yerli yatların yeterli olmaması nedeniyle yabancı yatların kiralandığını söyledi.

Kökbulut, ''Cruise turizmi de oldukça büyük gelişme gösterdi. Cruise turizmi için teşvik verilmesi konusunda çalışmalar başlatıldı. Bu konuda Deniz Ticaret Odası yetkilileriyle birlikte çalışmalar yapılacak. Böylece yabancı sermayenin de ülkemize gelmesi sağlanacak''dedi.

YENİ YASALAR ŞART

Turizm sezonunun bu yıl için oldukça sevindirici olduğuun, ancak gerekli önlemlerin ve yasaların çıkarılmaması durumunda, böyle mutlu bir tablonun bir daha yakalanamayacağını ifade eden Kökbulut, sektörü geliştirici, bürokrasiyi azaltıcı yasa tasarılarının hazırlandığını ve bunların tatil sonrası TBMM'de görüşüleceğini bildirdi.

Kökbulut, turizmin geliştirilmesi amacıyla Bakanlık olarak ''Devrim'' niteliğinde olan ''Turizm Birlikleri Kurulmasıyla İlgili Yasa Tasarısı'', ''Turizm Teşkilatı Yasa Tasarısı'', ''Teşvik Yasası''ve ''Seyahat Acenteleri Yasa Tasarısı''nın hazır olduğunu kaydetti.

Kökbulut, bu yasaların çıkması durumunda, hem sektörün önününün açılacağını hem de bürokrasinin azaltılacağını sözlerine ekledi. (aa)

İspanya'daki grev Türk turizmine yaradı

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı