EDİRNE HABERLERİ

Turizm Rehberleri Edirne’yi Gezdi

IHA
02.10.2015 - 17:38 |Son Güncelleme :

REHBERLER EDİRNE'DE VAKIF ESERLERİNİ GEZDİ

IHA

Vakıflar Bölge Müdürlüğü ve İstanbul Rehberleri Odası işbirliğinde, İstanbul’da devam eden eğitim programı kapsamında 45 kişilik Turizm Rehberi, Edirne’deki vakıf eserlerini gezdi.
TURSAB ile TURİNG’in destekleriyle organize edilen ve İstanbul’da 1-2-3 Ekim tarihleri arasında devam eden eğitim seminerleri kapsamında 45 kişilik rehber grubu Edirne’ye geldi. Osmanlı medeniyetinin beşiği konumundaki Edirne’ye gelen rehberler, vakıf eserlerini daha yakından tanıdı.
Selimiye Vakıf Müzesi’nde düzenlenen kokteylde konuşan Vakıflar Edirne Bölge Müdürü Osman Güneren, Edirne’deki vakıf eserlerini rehberlere tanıtmak istediklerini ve böyle bir proje hazırladıklarını söyledi. Edirne’ye gelen misafirlerin gezdiği yerlerin birçoğunun vakıf eserleri olduğunu belirten Güneren, "Bu da rehberler eliyle anlatılıyor. Ama biz kendi açımızdan rehberlere bir bilgilendirme yapmak istedik. Dün İstanbul’da bir eğitim oldu. Bugün de İstanbul’dan 45 kişilik bir rehber grubu Edirne’ye geldi. Çok faydalı bir çalışma oluyor. Hitap ettiğimiz kitle, işinin uzmanı bir kitle olduğu için son derece faydalı bir çalışma gerçekleştiriliyor" dedi.
İstanbul Rehberler Odası Başkanı Sedat Bornovalı ise, daha önce Vakıflar Bölge Müdürlüğü ile ilişkilerinin kısıtlı olduğunu belirterek, "Gezdirdiğimiz yerlerin çok büyük bir kısmının sahibi ya da emanetçisi olan Vakıflar Genel Müdürlüğü ile kurumsal ilişkimiz son derece kısıtlıydı. Vakıfların yaptığı şey, asırlardan günümüze gelen çok büyük bir emlak bütününü emaneten idare etmek. Fakat bugüne kadar belki biraz bir yönü az kalıyordu. Özellikle son 10 yılda bunun güçlendiğini biliyoruz. Bunun çarpan değerini iyice arttırmak için aslında bu değerleri öğretecek olan kişilere öğretmenin en doğru olduğuna yoğunlaştık. Rehber arkadaşlarımız bunları daha odaklanarak öğrenip, daha odaklanarak anlatmaya başlayınca mutlaka ki sonuç da değişecek. Yani sadece bazı binalar olmak yerine, çok ilgisiz görünen unsurların da aslında çok büyük bir kültürün parçası olduğu ortaya çıkacak" ifadelerini kullandı.
Etkinlik kapsamında Edirne’ye gelen rehberler, Vakıf Müzesi Sorumlusu Utku Musa Suna eşliğinde başta Selimiye Camii olmak üzere, Eski Cami, Üç Şerefeli Cami, Bedesten, Alipaşa Çarşısı, Rüstempaşa Kervansarayı, Büyük Sinagog, II. Bayezid Külliyesi gibi çok sayıda Vakıf Kültür Varlığı hakkında yerinde bilgi aldı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Edirne haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Edirne ilinden Turizm Rehberleri Edirne’yi Gezdi hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 02 Ekim 2015 tarihinde saat 17 38’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Turizm Rehberleri Edirne’yi Gezdi haberi güncellenecektir.

EDİRNE NAMAZ VAKİTLERİ

10 Aralık 2019, Salı
 • İmsak
  06:49
 • Güneş
  08:22
 • Öğle
  13:11
 • İkindi
  15:29
 • Akşam
  17:50
 • Yatsı
  19:18
Sayfa Başı