Turizm raporunu aldı, 50 milyar doları gösterdi

Hürriyet Haber
22.01.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

Türk Ekonomi Bankası (TEB), Nisan ayında sektör temsilcilerinin katılımıyla gerçekleştirdiği Turizm Sektörü Gelecek Stratejileri Konferansı’nın sonuçlarını bir rapor haline getirerek Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’a sundu.

Raporu TEB Genel Müdürü Varol Civil’den alan Günay, Türk turizm sektörünün son yıllarda gücünü ve iddiasını dünyada çok daha fazla vurgulamaya başladığını söyledi. Günay, “2011 yılı sonu itibariyle gelen ziyaretçi sayımız 31 milyonu geçti. 2023 yılındaki hedefimiz ise 50 milyon ziyaretçi ve 50 milyar dolar tutarında bir turizm gelirini yakalamak” dedi.

Stratejik bakış

Turizmin uzun vadeli bir stratejik bakış açısıyla yürütülmesinin elzem olduğunu vurgulayan Günay, “Beklenmedik krizlere karşı sağlam durmanın en önemli ayağı bu uzun vadeli stratejiler ve de önlemlerdir. Bizler de son yıllarda bu konuda uzun vadeli bir politika yürütmeye önem veriyoruz. Artık gururla söyleyebiliriz ki dünya seyahat pazarındaki genel daralmaya rağmen Türkiye’de turizm sektörü dikkate değer ve istikrarlı bir büyüme sergilemektedir” diye konuştu.

Gurur kaynağı oldu

TEB Genel Müdürü Varol Civil ise, şunları söyledi: “TEB olarak KOBİ’lerin ‘danışman bankası’ olma hedefi ile çalışıyoruz. Bu doğrultuda KOBİ’lerimizin yoğun faaliyet gösterdiği sektörlerin gerçek potansiyelini ortaya çıkarmayı amaçlayan ‘Gelecek Stratejileri Konferansı’ dizisinin üçüncüsünü geçtiğimiz yıl nisan ayında Antalya’da Turizm Sektörü için gerçekleştirdik. Yakaladığımız bu ivmeyi sürdürebilmemiz halinde İspanya, İtalya gibi ülkeleri yakalamak, hatta geçmek hiç de zor değil. Türkiye’ye yakışan Akdeniz’de turizm liderliğidir.”
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı