Ege Haberleri

EGE

  Turizm Müdürlüğü binası yan yattı

  Turan GÜLTEKİN / İZMİR, (DHA)
  20.01.2012 - 00:00 | Son Güncelleme: 19.01.2012 - 21:37

  İzmir Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nün 1998’den bu yana hizmet binası olarak kullandığı, “Paket Postanesi” olarak da bilinen Pasaport’taki binada yan yatma nedeniyle zemin etüdü çalışması başlatıldı.

  Binanın Cumhuriyet Meydanı’na bakan yanında 20 metre derinliğe kadar sondaj yapılarak zemin yapısı ortaya çıkarılmaya çalışıyor. Sondajın ardından binanın restorasyonu ve güçlendirilmesi için proje hazırlanacak. İl Özel İdaresi yetkilileri, tarihi binanın röleve ve statik güçlendirme projesinin geçen ekimde ihale edildiği, kasımda yer tesliminin yapıldığını, ardından sondaj için AYKOME’den izin alındığını dile getirdi.

  Açılmalar var

  İl Kültür ve Turizm Müdürü Abdülaziz Ediz de 1890’da yapılan binanın, yan tarafındaki plaza inşaatı sırasında büyük hasar gördüğünü belirterek, “Binamızda ciddi olmasa da statik dengesizlikler bulunuyor. Çeşitli yerlerde farklı büyüklüklerde açılmalar var. Bu yüzden binanın zemini ve durumuyla ilgili bilimsel veri elde etmek amacıyla çalışma yürütüyoruz” dedi.Ediz, yeni Çevre ve Şehircilik Kanunu uyarınca restorasyondan önce zemin etüdü yapılması gerektiğini sözlerine ekleyerek, “Binayla ilgili olarak elimizde bilimsel bilgi yok. Zemin etüdü bittikten sonra proje hazırlanacak ve bilimsel veriler ışığında hareket edeceğiz” diye konuştu.Bina, 2004’te, Büyükşehir Belediyesi’nin “Tarihe Saygı-Yerinde Koruma” ödülüne layık görülmüştü.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı