Turistik teknelere içki ruhsatı şartı

Hürriyet Haber
29 Aralık 2000 - 00:00Son Güncelleme : 29 Aralık 2000 - 00:01

MUĞLA Valiliği, önümüzdeki turizm sezonunda denizdeki tüm teknelere alkollü içki ruhsatı zorunluluğu getirdi. Karar, Bodrumlu denizcileri öfkelendirdi. İşletmeciler, Vali Lütfi Yiğenoğlu'ndan kararı turizm faktörünü dikkate alarak yeniden gözden geçirmesini istedi.

İskele Meydanı'nda toplanan Bodrum Denizciler Derneği'ne üye kaptan ve yat işletmecileri, kararın uygulanmasının imkansız olduğu görüşünü savundu. Dernek Başkanı Macit Gündoğdu, ‘‘5 metre tekne ile 40 metrelik yatlara bile ruhsat isteniyor. Kararı denizcilikten anlamayanların verdiği belli oluyor’’ dedi. Bodrum Liman Başkanı Ömer Akbaş, limana bağlı 4 bin 902 tekneden sadece 10'unda içki ruhsatı alabilme niteliği bulunduğunu belirterek, ‘‘Alkollü içki satmaya uygun tekne sayısı 10'u geçmez. Yasa çok açık. Ruhsatsız tekneye limandan çıkış izni verilmemesi isteniyor. Kararın uygulanması zor’’ dedi.

Resmi Gazete'de 30 Aralık 1999 tarihinde yayımlanarak yürürlüğe giren kararda, ‘Sabit veya seyyar olarak denizde kullanılan her çeşit taşıma araçlarının içkili yer olarak kullanılmasının istenmesi halinde, deniz araçlarının limandan uygunluk yazısı ve ruhsat alınması’ gerektiği belirtildi.

Muğla Valiliği'nden liman başkanlıklarına ve sahil güvenlik birimlerine gönderilen yazıda, önümüzdeki Haziran ayına kadar denizdeki tüm tekne ve yatların ruhsat alması istendi.

Denizciler Derneği Başkanı Macit Gündoğdu, Bodrum Deniz Ticaret Odası ile birlikte hareket ettiklerini, ancak şu ana kadar denizcilere bu konuyla ilgili tebligat yapılmadığını bildirdi. Gündoğdu, ‘‘5 metrelik tekne ile 40 metrelik yatlara dahi içki ruhsatı isteniyor. İçki ruhsatı alanlar Bodrum Limanı'nda içki satmaya başlarsa liman yüzer disko ve barlara döner. Turistik amaçlı çalışan veya kişisel teknelere içki ruhsatı kararı denizcilikten anlamayanlar tarafından alınmış’’ dedi.

Liman Başkanı Ömer Akbaş, içki ruhsatı verilebilecek teknelerin bar ve disko amaçlı yapılmış ve en az 30 metre olması gerektiğini belirtti. Akbaş, şöyle konuştu:

‘‘Bodrum Limanı'nda bu amaçlı dizayn edilmiş tekne sayısı 10'u geçmeyeceğine göre, bu ruhsatı verebilmek mümkün değil. Ancak bize gönderilen yazıda tamamı kastediliyor. Seyahat amaçlı teknelerde bar ve disko düzenlemesi yapılamaz’’

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı