Dünya Haberleri

DÜNYA

  Turistik gözaltı

  Hürriyet Haber
  02 Ağustos 2009 - 00:00Son Güncelleme : 02 Ağustos 2009 - 00:40

  Türkiye’den Irak’ın kuzeyine giden üç Amerikalı, Halepçe dağlarında “yanlışlıkla” sınırı geçti. İran topraklarında gözaltına alınan üçlü, Tahran-Washington hattında yeni bir “ajan krizi” yaratabilir.

  GEÇEN hafta Türkiye’de bulunan dört Amerikalı, salı günü Habur’dan Irak’ın kuzeyindeki Zaho kentine geçti. Turist grubu, perşembe günü Halepçe yakınlarındaki Ahmed Ava adlı dağ köyüne geldi. Shane Bower, Sara Short ve Joshua Steel adlı turistler, hastalanan bir arkadaşlarını pansiyonda bırakıp önceki gün İran sınırı yakınlarındaki sırt çantalarıyla yürüyüşe çıktılar.

  Kürt polisinin bu ormanlık bölgede sınırın işaretli olmadığına dair uyarılarını umursamayan grup, bir süre sonra İranlı askerler tarafından kuşatıldı. Gözaltına alınan biri kadın üç turist, pansiyondaki arkadaşlarına telefon edince dünya haberdar oldu.

  ABD: Asker değiller

  Tahran “sınırdan sızan” Amerikalıların tutuklandığını bildirdi. İran devlet televizyonu, turistleri “Amerikan askeri personeli” olarak tanımladı. Kaybolanların asker olduğu iddialarını yalanlayan ABD olayı soruşturuyor. İran’daki tartışmalı cumhurbaşkanlığı seçimleri sonrasında çıkan olaylarda Batılı istihbarat servislerinin parmağı olduğunu öne süren Tahran’ın yeni bir “ajan krizi” çıkarmasından endişe ediliyor.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı