Çukurova Haberleri

ÇUKUROVA

  ’Turisti çarşıya niye getirmediniz’ tepkisi

  dha
  28 Nisan 2016 - 09:00Son Güncelleme : 28 Nisan 2016 - 09:08

  MERSİN Zafer Çarşısı esnafı, kruvaziyer gemilerle kente gelen turistlerin bilinçli olarak çarşıya getirilmediğini iddia ederek Mersin Turizm Platformu’na tepki gösterdi.

  Mersin Çarşı Esnafları Derneği yönetimi, İstiklal Caddesi üzerindeki Zafer Çarşısı girişinde basın açıklaması yaptı. Dernek Başkanı Bekir Algüllü, son bir ayda iki kruvaziyer gemisiyle gelen turistlerin kente giriş yaptırılmadığını öne sürerek, şöyle konuştu:

  "Mersin kurvaziyer fakiridir. Geçen yıl Türkiye’ye gelen bin 547 kurvaziyer gemisinden sadece 2 gemi Mersin’e uğramıştır. Bu yılın ilk 4 ayında da Mersin’e 2 kurvaziyer gemi gelmiştir. Kentimize 2 gemi gelmesi sevindiricidir. Ancak, gemilerin organizasyonundan ve gelen turistlerin şehrin içerisine dağıtımıyla ilgili koordinasyonundan sorumlu olan Mersin Turizm Platformu, üzülerek gördük ki, bu görevin altında ezilmiş ve koordinasyon görevinde başarısız olmuştur."

  KENT MERKEZİNDE TURİST GÖRMEDİK

  Kente son bir ayda gelen ilk gemideki turistlerin Tarsus İlçesi’ne götürüldüğünü ve tek bir turistin kent merkezine giriş yapmadığını öne süren Algüllü, şöyle devam etti: "18 Nisan 2016’da ise bir İngiliz kurvaziyer gemisi bin 125 yolcusu ve 490 mürettebatıyla Mersin Limanı’na yanaştı. Bu turistlerden 160’ı Tarsus ve Kızkalesi’ne götürüldü. Geriye kalan ve şehrin içerisine girmesini arzu ettiğimiz turistler ve mürettebatla ilgili araç ayarlanmamış ve gerekli izinler alınmamıştır. Son dakikada bazı ilgililerin duyarlılığıyla gemi kaptanı ve turistlerin yoğun ikna çabaları sonucunda, Mersin Çarşısı o gün 30-40 turist görme şansına sahip olmuştur."

  Etiketler: Mersin , Turizm , kruvaziyer
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı