ANKARA HABERLERİ

Turiste kilit şoku

Sedat CENİKLİ
12.09.2015 - 15:55Son Güncelleme :

Kent turizmine kazandırılmak amacıyla 2006’da restore edilen ancak daha sonra kapısına kilit vurulan Ankara Kalesi’nin yanı başındaki 800 yıllık tarihi Kırklar (Kadılar) Mezarlığı unutuldu. İçinde Anadolu Selçukluları dönemine ait mezar taşlarının bulunduğu mezarlık çöplüğe dönerken, ziyarete gelen turist sayısı da azaldı.

Sedat CENİKLİ

Ankara Hürriyet’in daha önce ‘Tarihe kilit’ manşetiyle gündeme getirdiği Ankara Kalesi’nin surlarının dibinde bulunan Altındağ Demirtaş Mahallesi’ndeki Kırklar (Kadılar) Mezarlığı’nın ‘kilit krizi’ devam ediyor.
‘Ziyaretçi sayısı azaldığı’ ve ‘güvenlik’ gerekçeleriyle 15 ay önce asma kilit vurulan tarihi mezarlığın kapıları, açılmayı bekliyor.
Anadolu Selçukluları dönemine ait 800 yıllık sanduka biçimli, mermer mezarların bulunduğu mezarlığı ziyarete gelen turistler, kapıların kilitli olduğunu görünce şok yaşıyor. Giriş kapısı üzerinde bulunan ancak bakımsızlıktan paslanan bilgi notunu okumaya çalışan turistler, içeriye giremedikleri için tarihi mezarlıkları demir kapıların ardından inceleyip, geri dönüyor. Mezarlıkta hiçbir görevlinin olmaması dikkat çekerken, mezarlığın tarihi hakkında bilgi almak isteyen turistlere mahalledeki gecekondularda yaşayan vatandaşlar yardım ediyor.

KADERİNE TERK EDİLDİ

Kent turizmine kazandırılmak amacıyla Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından 2006’da restore edilen ancak daha sonra kapılarına kilit vurulan tarihi mezarlıktaki kirlilik de her geçen gün artıyor. Tarihi mezar taşları, uzayan otların arasında kaybolurken, kapı önleri de çöplüğe döndü. Mezarlığın restore edildikten sonra kaderine terk edildiğini belirten mahalle sakinleri tepkili:

UZUN ZAMANDIR İLGİLENEN YOK

“Önceleri kapıda bir görevli vardı. Hem turistlere bilgi veriyor hem de mezarlığı temizliyordu. Ama uzun zamandır ilgilenen yok. Hiçbir yön levhası olmadığından turistler, önüne gelenden yol tarifi alarak geliyor. Kapılar kilitli olduğu için de kapıların ardından bakıp, gidiyorlar.”

MEZARLARIN ÇOĞUNLUĞU KADILARA AİT

Başkent’in en eski kabristanlarından biri olmasına rağmen Ankara turizm rehberlerinde adından söz edilmeyen Kırklar (Kadılar) Mezarlığı hakkında araştırma yapan Mübarek Galib’in ‘Ankara Mescidler, Camiler, Mezarlıklar, Kitabeler’ adlı eserinde şu bilgiler yer alıyor:
“Hicri 7, 8, 9, 13, 14 ve 15. yüz yıllara ait mezarlar, Kırklar (Kadılar) Mezarlığı’nda toplu bir halde bulunmaktadır. Burada yaklaşık 40 kadar çoğunluğu kadılara ait mezar vardır. Kırklar Mezarlığı’nın bir özelliği de buradaki mezarların hepsinin Selçuklu mezarı tarzında olmasıdır.”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Turiste kilit şoku haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

11 Aralık 2017, Pazartesi
 • İmsak
  06:06
 • Guneş
  07:53
 • Öğle
  12:53
 • İkindi
  15:17
 • Akşam
  17:31
 • Yatsı
  19:06
Sayfa Başı