Ege Haberleri

EGE

  Turist kazıklanıyor açıklamasına destek

  Yaşar ANTER/BODRUM(Muğla), (DHA)
  02.09.2014 - 01:06 | Son Güncelleme: 01.09.2014 - 14:38

  BODRUM'da turistlerin yüksek fiyatlar nedeniyle döner- ekmek yemeyi tercih ettiğini belirtirken, bu konuda yoğun şikayetler aldıklarını belirten Bodrum Ticaret Odası Başkanı Mahmut Kocaon'a Kayseri'den Antalya'ya, İzmir'den Aydın'a kadar pek çok oda başkanın destek geldi.

  Bodrum Ticaret Odası Başkanı Mahmut Kocadon, "Buraya gelen turistler dünyanın en pahalı yemeğini hatta açıkçası 'kazığını' yiyor. Biz de çok üzgün ve mağduruz" diyerek turistik ilçedeki fahiş fiyat uygulamasına sert tepki gösterdi. Bodrum Ticaret Odası Başkanı Mahmut Kocadon'a Türkiye'nin turistik bölgelerinden kutlama ve teşekkür yağdı. Konya, Nevşehir Kapadokya, Antalya, Manavgat, Alanya Marmaris, Kuşadası'ndan sektör temsilcileri ve bazı oda başkanlarının "Turisti kazıklamayın" açıklamasına yoğun destek verdiklerini belirten Kocadon, bazı temsilci ve başkanların, benzer şikayetlerin kendilerine de geldiğini ancak bunları böyle dile getiremediklerini belirterek, şöyle dedi:

  Turist kazıklanıyor açıklamasına destek

  "Temsilci ve başkanlar, 'Siz, büyük cesaret örneği göstererek açıkladınız. Haklısınız. Biz de bunlarla mücadele etmenin yolunu arıyoruz en kısa zamanda benzer açıklamaları bizde yapacağız' dedi. Buradan da anlaşıldı ki turistin kazıklanması sadece Bodrum'a özgü değil. Turistik bölgelerde bu şekilde davranan esnaf, artık bindiği dalı kestiğinin farkına varmalı. Odalar bu yönde daha ciddi tedbirler almalı, denetimleri arttırmalı. Asıl denetim öz denetim olmalı, esnaf; esnafı denetlemeli. Turizm bölgesinde birinci amaç turisti memnun etmek, ikinci, üçüncü kez tekrar gelmesini sağlamaktır. Türk misafirperverliği göstermek yerine, turisti kazıkladığınız an o turist bu ülkeye bir daha adım atmaz."
  Yılda 12-13 milyon turistin tatil için geldiği Antalya'da turistin kazıklanmasına yönelik münferit olaylar meydana geldiğini belirten Antalya Esnaf ve Sanatkar Odaları Birliği (AESOB) Başkanı Abdullah Sevimçok da aşırı fiyat uygulamasına sert tepki gösterdi. Sevimçok, şöyle dedi:

  "Turizm bölgelerinde genel sıkıntılardan bir tanesi bu aşırı fiyat uygulamasıdır. Özellikle sahil kesimlerinde turistin yoğun olduğu bölgelerde az da olsa yaşanıyor. Antalya'da çok şükür bu oran çok yüksek değil, ufak tefek şikayetler alıyoruz ama ben bu şikayetlerin geldiği kişileri esnaf olarak nitelendirmiyorum. Çünkü bu tür esnaf geleceğini düşünen değil günü kurtarmayı düşünen kişilerdir. Normal olarak sabit, işini yıllarca yapan belirli bir çizgiye gelen turizmden ekmeğini kazanan esnafımız, zaten bu işlere girmez girmeyeceği gibi engel de olur."


  "TURİST DALDAKİ KUŞ GİBİDİR"
  Abdullah Sevimçok, turisti 'Daldaki kuş'a benzetirken en küçük bir hatada ürküp, kaçıp- gittiğini kaydederek şöyle konuştu:
  "Giderken de birçok turisti yanında götürür. Bundan ülke olarak esnaf olarak biz zarar görürüz. İşini doğru, dürüst yapan esnaf bu işe girmiyor. Bu tür esnaf işyeri açarken kimse, 'Kardeşim, senin bu konuda alt yapın, bilgin, tecrüben, yeterli diploman var mı?' diye sormuyor. Sorulmadığı zamanda maalesef bu tür sıkıntılar yaşanıyor. Yüz esnaf doğru yaparken biri yanlış yaptı mı bu herkese mal ediliyor. Antalya'da çok fazla olmasada da bu tür serzenişler oluyor. Sadece gıda sektöründe değil, tekstil sektöründede bu tür şikayetler alıyoruz. Bize şikayetler geldiği zaman kendi üyemizse gerekli uyarı ve cezayı veriyoruz. Ancak, üyemiz değilse bu kez mahalle baskısı ile turiste zarar veren esnafı yıldırmaya çalışıyoruz, zabıtayı, Maliyeyi yönlendiriyoruz. Dünyanın her yerinde turizm bölgelerinde bu tür olaylar oluyor. Olmaması için işyeri açacak esnaf çok iyi denetimden geçirilmeli. En azından 10 günlük bir eğitim verilmeli. Sivil toplum örgütleri bu tür işlerde daha aktif rol almalı. Bu tür işlere tenezzül eden esnafın kesinlikle meslekten men ettirilmesi gerekir. Ama yasalarımızda bunun uygulaması ne yazık ki yok. Dünyanın hiçbir ülkesinde evinde misafir odası olan, misafiri ağırlamak için özel bir oda ayıran bir kültür bir gelenek yoktur. Türk insanı olarak bizlerin misafirperverlik, konukseverliğimiz ile turizmde ayrı bir yerimiz olduğuna inanıyorum. Ancak son yıllardaki turizmde uğranan erozyon maalesef o günleri geride bırakmaya başladı. Gerçek esnaf bu tür turizme zarar veren esnaf ilede mücadele etmek zorunda kalıyor."

  Bodrum'da turizm sezonunda restoran ve lokantalarda uygulanan yüksek fiyatlara tepki gösteren Bodrum Ticaret Odası Başkanı Mahmut Kocadon, geçen 15 Ağustos'ta 5 kişilik İngiliz ailenin döner ekmeğe talim ettiğini öne sürerek "2 şişe maden suyunu 30 liraya satıyorlar, acil önlem alınmazsa Bodrum'u bitirirler. Bodrum'a gelen turistler, dünyanın en pahalı yemeğini hatta açıkçası kazığını yiyorlar, biz de çok üzgün ve mağduruz" demişti. Kocadon'a, Fethiye, Marmaris, Milas ve Kayseri Ticaret Odası Başkanları ve bazı tur operatörleri de destek verdi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı