Gündem Haberleri

  Turist arttı ama kár yok, tüm tesisler Euro’ya dönün

  Hürriyet Haber
  25.10.2007 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Türkiye’ye gelen turist sayısındaki artışya rağmen, turizm işletmelerinin kárlarında bir artış olmadığını belirten Türkiye Otelciler Federasyonu Başkanı Ahmet Barut, tüm turistik tesislerin fiyatlandırmada Euro’ya dönmesini istediklerini açıkladı.

  TÜRKİYE Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Ahmet Barut, turizmde kişi sayısı bakımından bu yıl daha yüksek bir düzeye ulaşıldığını, ancak dolardaki düşüş nedeniyle bu yükselişin kárlılığa dönüşmediğini söyledi. Barut, önümüzdeki dönemde bütün tesislerin Euro’ya dönmesini istediklerini belirtti. Barut, uzak destinasyonlar başta olmak üzere, dolar fiyatı verilen pazarlarda Euro’ya geçilmesi yönünde çaba gösterdiklerini söyledi. Barut, "Sektörümüz, kendisini koruyabilmek için dolardan Euro’ya geçmeye çalışacaktır. Ancak bu, zaman içinde gerçekleşecek bir durumdur" dedi. Barut, Hükümetin tezkere ile sınır ötesi operasyon yetkisi almasının sektörü olumsuz etkilemediğini, ancak barış işi olan turizmin bölgede yaşanabilecek farklı durumdan olumsuz etkilenebileceğine işaret etti.

  BÜYÜME DÖNEMİNE GİRECEĞİZ: Türkiye’nin turizmde önümüzdeki 4-5 yıllık süreçte ikinci büyüme dönemine gireceğini belirten TÜROFED Başkanı Barut, "Bu dönemde hepimize büyük görev düşüyor. Bunu iyi değerlendirmek lazım. Sektöre sınıf atlatabilmek için, öncelikle ürünümüze sınıf atlatabilmeliyiz" dedi. Barut, şöyle konuştu: "2007 yılında sektör karlılık olarak beklentilerine ulaşamadı. Ancak beklentilerimiz genelde olumlu. Önümüzdeki dönemde yükselişe geçeceğiz. Önümüzdeki 5 yılı büyüme dönemi olarak görüyoruz. Bunun için, fiyatlarımızı uluslararası piyasalardaki gelişmeleri dikkate alarak yukarı çekebilmeliyiz. Turizm sezonunu uzatmalıyız. Ürünümüze odaklanıp, kaliteyi artırmalıyız" diye konuştu.

  İMAJA ODAKLANMALIYIZ: Türkiye’nin bugün 30-35 milyon turisti ağırlayacak yatak kapasitesi olduğunu belirten Barut, yeni yatak yapmaktan ziyade imaj çalışmalarını artırmak gerektiğini söyledi. Resort oteller olarak bu sorumluluğun farkında olduklarını kaydeden Barut, şöyle devam etti: "Bundan sonra kapasite artırmaktan ziyade kendimizi geliştirmeye konsantre olmalıyız. Çünkü bu satış fiyatları ve maliyet ile başarılı otelcilik yapmak çok da mümkün değil. Bunun için 300 odalık yeri 500 oda yaparak başarılı olamayız. Ama 300 odalık yeri 250 oda yaparak, fiyatı da buna göre ayarlayarak daha kaliteli işler yapabiliriz."

  Turistik merkezlere tarifeli uçak olsun

  EGE Bölgesindeki turist kaybı ve Alman turistlerin eskisi gibi Türkiye’ye gelmediğine ilişkin sorular üzerine Ahmet Barut, Alman turist sayısında yaşanan azalmanın Kuşadası’nda başladığını, Almanların Antalya’nın doğusuna yerleştiklerini kaydetti. Barut, Marmaris’te yeterli yatak sayısının olmaması ve ürün bazında yeterli karşılığın verilmemesi nedeniyle Almanların kaybedildiğini ifade ederken, Bodrum için ise "Tarifeli seferlerin olmaması sıkıntı yaratıyor. İnsanlar charter seferlerini tercih etmiyor, tarifeli uçak istiyor. Antalya, Dalaman ve Bodrum gibi yerlere tarifeli sefer yok. İngiliz havayolları önümüzdeki dönem Bodrum’a tarifeli sefere başlıyor. Umarım THY’ye örnek olur" diye konuştu.

  Tezkere turizmi etkilemez önemli olan  ülke menfaati

  AHMET Barut, Güneydoğu’da yaşanan terör olaylarına yönelik olarak çıkartılan tezkerenin, Türk turizmini olumsuz etkilemesini beklemediklerini de söyledi. Barut, "Türkiye, eski Türkiye değil" dedi. Barut, Türkiye’nin güçlü bir ülke olduğunu, son dönemde yaşanan terör olaylarından etkilenmeyeceğini vurgulayarak, "Tezkere kararı da, bu kararın sonuçları da 15 yıl önceki Körfez Savaşı gibi olumsuz bir tabloya kaynaklık etmeyecektir. Ama turizm barış işi. Önemli olan bir ülkenin menfaati. Bunun için ne gerekiyorsa yapmak gerekir. Kamuoyu tarafından bunun bilinmesini istiyoruz" dedi.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı