GeriBasketbol Turhan Tezol toprağa verildi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Turhan Tezol toprağa verildi

Turhan Tezol toprağa verildi
refid:26325979 ilişkili resim dosyası

Türk basketbolunun efsane oyuncularından Turhan Tezol’un Alsancak Hocazade Camii’ndeki cenaze töreninde İstanbul ve İzmir’in spor ve iş dünyasının ünlü isimleri bir araya geldi.

Koç Holding Yönetim Kurulu Onursal Başkanı Rahmi Koç, Basketbol Federasyonu Başkanı Turgay Demirel, İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, Arkas Holding Yönetim Kurulu Başkanı Lucien Arkas, Futbol Federasyonu eski Başkanı Mahmut Özgener, ESİAD Başkanı Bülent Akgerman ve ailesi katılanlar arasındaydı.

İstanbul’da tedavi gördüğü hastanede iki gün önce hayatını kaybeden Turhan Tezol, NBA’dan teklif alan ilk Türk basketbolcusu olarak da biliniyor. Eşine olan büyük aşkını tercih ederek milyonlarca dolarlık NBA teklifini geri çeviren Tezol, Avrupa Şampiyonası'nda Türkiye'nin oyun kurucusu ve kaptanı olarak top sürüşleri ve attığı şutlarla büyülemiş devrin sayılı otoritelerinden Robert Busnell, "Dünyada izlediğim en iyi oyunculardan biri" demişti. Henüz 19 yaşındayken 1958'de Boston Celtics'in menajeri Jim Graham tarafından yapılan NBA teklifini Tezol en büyük hayranı ve tribünlerdeki devamlı izleyicisi Nesrin hanıma gönlünü kaptırdığı, hayatını birleştirmeyi düşündüğü için geri çevirmiş ve "Benim için önce aşk ve mutluluk gelir" demişti. Yıllar sonra Tezol kendisiyle yapılan bir röportajda ise "Zaman Tüneli'ne girerek yine o yıllara dönsek verdiğim karar yine aynı olurdu. Belki NBA'de milyonlarca dolar kazanabilirdim ama saadeti paraya tercih etmişimdir her zaman. Eşimle çok uzun mutlu yıllar geçirdik. Bana iki değerli erkek evlat verdi. Ersin ve Erhan'ı yetiştirdik..." diye konuşmuştu.

1932'de İzmir'de doğan Turan Tezol, basketbol kariyerine 1950’de Modaspor'da başladı. 19 yaşında Genç Milli oldu. 81 defa (A) Milli formayı giydi. İzmir’e döndükten sonra Altınordu’da basketbola devam etti. Çeşitli spor kulüplerinde yöneticilik yaptı. İş dünyasında da yaptığı yatırımlar ve yardımseverliği ile konuşuldu. Tezol, Tütün ve Kağıt Sanayi ve Ticaret A.Ş ile bu sektörde önemli yatırımlar yapmıştı.


Tezol'un cenazesine Basketbol Federasyonu Başkanı Turgay Demirel, Futbol Federasyonu eski başkanı Mahmut Özgener ve Koç Holding Yönetim Kurulu Onursal Başkanı Rahmi Koç gibi tanıdık isimler de katıldı.

Turhan Tezol toprağa verildi


Turhan Tezol toprağa verildi


Yorumları Göster
Yorumları Gizle