« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Turgutreis Cup'ta zirve Fenerbahçe 1'in

American Express Turgutreis Cup'ın birincisi 'Fenerbahçe 1' oldu.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

Geçtiğimiz ay Bosphorus Cup ile Boğaz’da start alan American Express Sailing Regatta, Temmuz ayında Turgutreis Parkuru ile Ege kıyılarına açıldı. Bu yarışın birincisi olan Fenerbahçe 1 takımı, 11-18 Ağustos'ta İngiltere'de kraliyet ailesinin 1800'li yıllardan bu yana desteklediği ve 1826'dan beri iki dünya savaşı hariç her sene yapılan Cowes Week yarışlarına katılma şansını elde etti.

Türk yelken dünyasının en heyecanlı ve en çekişmeli yarışlarından biri olan ve 11 yıldır Garanti Ödeme Sistemleri tarafından gerçekleştirilen Sailing Cup, bu sene Garanti American Express ana sponsorluğunda American Express Sailing Regatta adıyla düzenleniyor. American Express Sailing Regatta’nın ikinci heyecanı olan Turgutreis Cup, 35 teknenin katılımıyla 21-22 Temmuz’da D-Marin Didim ve D-Marin Turgutreis’in desteğiyle gerçekleşti.

Garanti Ödeme Sistemleri Genel Müdür Yardımcısı Elvan Akın’ın ev sahipliğinde; ORG Sports tarafından, Türkiye Yelken Federasyonu ve Türkiye Açıkdeniz Yarış Kulübü (TAYK) organizasyonu ile düzenlenen American Express Turgutreis Cup, 21 Temmuz Cumartesi günü Yalıkavak-Didim etabı ile başladı. Yelken tutkunları, startını Yalıkavak’tan izledikleri yarışın devamını açık denizden, tekne ile takip edebildi. 22 Temmuz Pazar günü ise yarışlar, Didim’den verilen startla devam etti. Yelken tutkunları, son gün gerçekleşen şamandıra yarışlarını Altınkum Plajı’ndan izleme fırsatı buldular.

Pazar akşamı final sonrasında D-Marin Turgutreis’te gerçekleştirilen özel davette American Express Turgutreis Cup’ın genel klasmandaki birincisi Fenerbahçe 1 takımı, ödülünü Elvan Akın’ın elinden aldı.

Bodrum-Didim arasında gerçekleşen American Express Turgutreis Cup’ı, 8-9 Eylül tarihlerinde American Express Göcek Cup takip edecek. Bu yarışın kazananı ise,
29 Eylül-7 Ekim tarihleri arasında, yaklaşık 300 teknenin katıldığı ve 3.000 yelkencinin yarıştığı Les Voiles de Saint-Tropez’de gerçekleşecek yelken yarışlarında yabancı rakiplerine karşı kıyasıya mücadele edecek.

AMERICAN EXPRESS TURGUTREİS CUP DERECELERİ

GENEL KLASMAN BİRİNCİSİ, COWES WEEK ÖDÜLÜ SAHİBİ
Fenerbahçe 1
 
IRC 1 SINIFI
1. Fenerbahçe 1
2. Orient Express VI
3. Flying Box-Arkas Lemon

IRC 2 SINIFI
1. Turkcell Alize
2. Matador
3. İzmir Yelken

IRC 3 SINIFI
1. Güneş Sigorta Falcon
2. Solo
3. Passion One

IRC4 SINIFI
1. Dokuz Eylül Üniversitesi - Kalkış
2. Minx – Hedef Yelken
3. 3T


Bunları da Beğenebilirsiniz