MANİSA HABERLERİ

Turgutlu'daki mehteran takımları federasyonlaşacak

DHA
11.04.2016 - 15:21Son Güncelleme :
DHA

MANİSA'nın Turgutlu İlçesi'nde faaliyet gösteren mehter takımları dernekleri ülke genelinde 'Mehter ve Kültür Federasyonu'nu kurmak için çalışmalara başladı.

Turgutlu'da faaliyet gösteren Zafer Mehter Derneği'nin Başkanı İlker Savaş, Subaşı Mehter Derneği'nin Başkanı Adem Namlı, As Sultan Mehter Derneği'nin Başkanı Ahmet Ballıca, Yavuzhan Mehter Derneği'nin Başkanı Halil Öztürk ile Akıncılar Mehter Derneği'nin Başkanı Aladdin Kaya; Manisa Valisi Erdoğan Bektaş'ı ziyaret etti.

Turgutlu Mehter takımlarının Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a da kısa bir konser verdiğini hatırlatan As Sultan Mehter Derneği Başkanı Ahmet Ballıca, "Turgutlu Mehteran Takımlarıyla ünlü bir ilçe. Gerçek anlamda ve özgüne uygun olarak mehteran takımı ilçemizde var. Ancak son aylarda çeşitli belediyelerin çatı altında mehteran takımları oluşturuldu. Ucuz fiyatlara çeşitli davetlere katılıyorlar. Bu nedenle ilçemizde faaliyet gösteren mehteran takımları da sıkıntı yaşamaya başladı. Bu konuda belediyelerimizin bize karşı hassasiyet göstermesini istiyoruz" diye konuştu. Hem Ege Bölgesi'ndeki hem de Türkiye'nin çeşitli illerindeki mehteran takımlarını bir çatı altında toplamak için federasyon oluşturulma çalışması içerisine girdiklerini de belirten Ballıca, "Mehter ve Kültür Federasyonu oluşturma konusunda çalışmalarımız başladı. Bu şekilde mehter kültürünü bir çatı altında birlik içerisinde yaşatmayı, dünyaya duyurmayı düşünüyoruz. Kuracağımız federasyona önce Ege Bölgesi'ndeki ardından Türkiye'deki mehter takımlarını dahil edeceğiz. Ayrıca Manisa&da ilk federasyonu biz kurmuş olacağız" diye konuştu. Vali Bektaş ise mehter kültürünün Türk tarihinde önemli bir yerinin olduğunu ve yaşatılıp gelecek kuşaklara taşınması konusunda mehter derneklerine gereken desteği vermeye hazır olduklarını söyledi.

İlker KILIÇASLAN / MANİSA, (DHA)

FOTOĞRAF

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Manisa haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Manisa ilinden Turgutlu'daki mehteran takımları federasyonlaşacak hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 11 Nisan 2016 tarihinde saat 15 21’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Turgutlu'daki mehteran takımları federasyonlaşacak haberi güncellenecektir.

MANİSA NAMAZ VAKİTLERİ

11 Aralık 2017, Pazartesi
 • İmsak
  06:27
 • Guneş
  08:11
 • Öğle
  13:14
 • İkindi
  15:42
 • Akşam
  17:57
 • Yatsı
  19:30
Sayfa Başı