Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Turgut Özakman'a fahri doktora unvanı

  Hürriyet Haber
  13.10.2005 - 17:17 | Son Güncelleme: 13.10.2005 - 17:17

  Yeditepe Üniversitesi Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü, “Şu Çılgın Türkler” kitabının yazarı Turgut Özakman'a törenle “Fahri Doktora” unvanı verdi.

  Üniversitenin 26 Ağustos Yerleşkesi'ndeki Rektörlük Binası'nda düzenlenen törende, “Fahri İnkılap Tarihi Doktorası” unvanı verilen Turgut Özakman'a cübbesini, Rektör Prof. Dr. Ahmet Serpil giydirdi.

  Özakman'a, Fahri Doktora Diploması'nı da Yeditepe Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Bedrettin Dalan verdi.
  Turgut Özakman, diplomasını alırken yaptığı konuşmada, çok duygulandığını ifade ederek, kendisine bu unvanı verenlere teşekkür etti.

  Özakman, “Gençlerin tutmadığı hiçbir görüş ertesi güne, yarına kalmaz. Sizler varsanız, Atatürkçülük ölmez” dedi.
  Bedrettin Dalan da Kurtuluş Savaşı'nı başta gençler olmak üzere herkese gerçekçi ve sevecen bir dille öğreten Turgut Özakman'a, üniversitenin Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü'nün önerisi ve Yeditepe Üniversitesi Senatosu'nun 11 Ekim 2005 tarihli kararıyla ”Fahri İnkılap Tarihi Doktorası” unvanı verildiğini kaydetti.

  Atatürkçülüğün, özgür, düşünen ve onurlu toplum demek olduğunu dile getiren Dalan, kendilerini üstün gören bazı milletlerin Atatürkçülüğü Türkiye'den çıkarmak istediklerini ifade etti.

  Dalan, sahnede yer alan Atatürk'ün resmini göstererek, ”Geçenlerde bir kendini bilmez, hem de Avrupa sözcüsü, 'Atatürk'ün resimleri inmeden Avrupalı olamazsınız' dedi. Bu resmi buradan kaldıranın alnını karışlarım. Bu resim, buradan inmez. Sizler varsınız, bizler varız. Turgut Özakman gibi vatansever, aydın yazarlarımız var. 2. Cumhuriyetçiler yok” diye konuştu.

  MİLLİ MÜCADELE KONFERANSI

  Turgut Özakman daha sonra “Milli mücadele” konulu konferans bir konferans verdi. Özakman, Türk milletinin emperyalizmden çok çektiğini ve bu konuda en tecrübeli milletlerden biri olduğunu belirterek, “Keşke çocuklarımıza ilkokuldan itibaren emperyalizmin ne olduğunu, nerelere kadar gelebildiğini öğretebilseydik. Hiç olmazsa son 30 yıldır Türkiye'yi yönetenler emperyalizmin oyununa gelmemeyi başarabilirlerdi. Ama öğretemedik” şeklinde konuştu.

  Kurtuluş Savaşı'nın unutulmayacağı sanılarak, özel bir çaba sarf edilmediğini, çok özel törenler yapılmadığını ve özel dersler konulmadığını vurgulayan Özakman, bunun sonucunda milli duruş ve milli bilincin gittikçe zayıfladığını savundu.
  Özakman, devletin kuruluş felsefesinin, gerekçesinin unutulmaması gerektiğine işaret ederek, Türkiye'nin yine tarihinin kritik günlerinin eşiğinde olduğunu kaydetti.

  Kurtuluş Savaşı'nın zor şartlarda başladığını anlatan Özakman, şöyle dedi:  “O zamanlar diyorlardı ki, 'Bu bir çılgınlıktır'. Allah'tan bu güzel çılgınlar, çılgınlıklarını sürdürerek, sonunda zafere ulaştılar ve dünyada ilk defa emperyalizmi dize getirdiler. Biz, sadece Yunanlıları dökmedik denize. Emperyalizmin Türkiye ve Ortadoğu için tasarladığı bütün projeleri ve Osmanlı'nın o dönemdeki anlayışını da denize döktük.” .

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı