Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Turgay Şeren: Yatacak yeriniz yok

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME
Turgay ŞEREN

Türkiye Futbol Federasyonu'nun salı günü yaptığı toplantıdan sonra Ufuk Özerten, alınan kararları açıkladı. Bu kararlardan sonra Türkiye'de futbolla ilgilenen herkesin aklı başından gider ve şöyle der: ‘‘Ey Ulusoy ve arkadaşları. Sizin Türk futboluna yaptığınız bu yanlışlardan, bu ihanetlerden sonra yatacak yeriniz yok.’’ Artık siz bu cümleyi neresinden tutarsanız tutun, neresinden bakarsanız bakın, nasıl yorumlarsanız yorumlayın.

Önümüzdeki futbol sezonunda Ümitler Ligi'nde yaş sınırı aranmaksızın iki yabancı futbolcu daha oynayacak. Bunun yanı sıra, iki tane de yaş sınırı tutan yabancı oyuncu kadroda bulunabilecek. İsmi üstünde, Ümitler Ligi. Yani, Türk futbolunun geleceğini oluşturacak, Türk Milli Takımı'nda görev yapmaya hazırlanan bir futbolcular grubu. Ve onların arasına sen Türk Futbol Federasyonu olarak her takıma 4'er tane daha yabancı sokuyorsun. Hem ayıp, hem günah Haluk.

SANA BU YAKIŞIR HALUK

Bu kararı niçin aldığını bilemiyorum. Kısa süre sonra dumanı çıkar. Ama benim bildiğim bir şey var, sen ve federasyondaki ekibin Türk futbolcusunun düşmanı ve yabancı futbolcu hayranısınız.

Şimdi şöyle bir hesap yapalım. Kısa süre önce Futbol Federasyonu 5 yabancı kararını aldı. Şimdi üstüne de 4 yabancı daha ekleyebiliyorsun. Yani etti mi 9 yabancı. Daha Ümit ve 1. Lig maçlarının fikstürü çekilmedi, statüleri açıklanmadı. Önümüzdeki günlerde onu da yaşayacağız. İster misiniz şöyle bir karar çıksın: ‘‘Ümit takımında oynayan yabancı bir oyuncu bir hafta sonra A takımında da yer alabilir.’’ Çünkü Futbol Federasyonu'na yakın 2-3 kulübün elinde 5'in üzerinde yabancı futbolcu var. Bu tavizi federasyon bu kulüplere verecek ki, zamanı gelince onlar da bu federasyon için oy kullanacak. Vay benim Türk futbolumun haline.

Size şöyle bir örnek vereyim. Diyelim ki, Beşiktaş Amokachi'yi o hafta ümit takımında oynattı, yani 5 futbolcunun dışında tuttu. Haftaya da Amokachi'yi alıp, 5 yabancının içine sokup A takımında mı oynatacak? Bu Futbol Federasyonu'nun o koltuklarda oturmaya hiç mi ama hiç hakkı yok. Yazıklar olsun.

Sen federasyon olarak Türk futbolcusunun sosyal yapılanması için hiçbir emek verme, 2 ve 3. Lig'deki futbolcular perişan olsun, SSK primleri ödenmesin, bütçeleri kontrol edilmesin, yani sen hiçbir işlevini yerine getirme, yabancı futbolcu sayısını çoğalt. Sana bu yakışır be Haluk.
Bunları da Beğenebilirsiniz