« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Turgay Şeren: Uyan birader

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME
Turgay ŞEREN

Futbolcular esir gibi satılıyor ve belirli kişilerce alınıyor, Futbol Federasyonu seyrediyor. Geçtiğimiz sezon Sergen'i Fadıl Akgündüz İstanbulspor'dan satın aldı, sonra Fenerbahçe'ye kiraladı. 3-5 gün önce aynı olayı yine Fadıl Akgündüz, Alpay'ı Beşiktaş'tan satın alarak yaptı. Ve Alpay, Fenerbahçe'ye kiralandı. Bu olayda Fadıl Akgündüz'ün hiçbir zararı yok. Sergen'in transferinden beri her gün bu zat gündemde. Her gün de firmasının çarşaf çarşaf ilanları spor sayfalarında ve televizyon ekranlarında bedava çıkıyor. Bilmeyenlere anlatayım, anaspor sayfasında bir şirketin ilanının çıkması milyar kere milyar para. Yani bunun için o şirket astronomik bir rakam ödemeli gazeteye. Akgündüz şimdi bunu başardı. Belki İstanbulspor'a ve Beşiktaş'a büyük paralar ödedi, ama karşılığında en az o ödediği paraların yüz mislini reklamını yaparak kazandı. Burada sonuca kim ulaştı diye sorarsanız, şu anda uhtesinde Türkiye'nin biri defans, diğeri forvet iki süper oyuncusu (Sergen ve Alpay) olan ve trilyon kere trilyon vermesi gerektiği ilanların bedava faturasını eline alan Akgündüz.

Bütçeyi araştırın

Bunlar tabii icebergin gözüken tarafı. Bu olayda Futbol Federasyonu nerede? Arkadaş Siirt KH Futbol Takımı'nın bu transferleri ödeyecek parası var mı, diye sorsana. Siirt KH'nin bütçesini araştırsana. Yooo, Haluk ve arkadaşları kulaklarının üstüne yatmışlar, ‘‘Bana dokunmayan bin yaşasın’’ diyorlar; ‘‘Biz nasıl olsa kulüplere büyük maddi destek bulduk’’ diyorlar; ‘‘Sırtımız yere gelmez’’ diyerek herhalde bu yazıyı yazdığım sırada Akdeniz sahillerinde güneşleniyorlar.

Kardeşim Haluk, geçen gün sana bir önerim oldu. Dedim ki, futbolcu sözleşmelerine iki satırlık bir madde koy. De ki: Transfer bedellerinden yüzde 5, yüzde 10 (ne kadar taktir edersen et) kes ve bir fonda topla. 10 yıl sonra da o futbolcu eğer futbolu bırakıyorsa, kendisine fonda toplanmış paradan hissesine düşeni öde. Bunun için ne toplantı yapmaya gerek var, ne İstanbul'dan Ankara'ya, ne Ankara'dan İstanbul'a seyahet etmeye ne de kurullar oluşturmaya. Ama sen sadece kulüplerin sana sempatik bakmasını istiyorsun. Bir trilyona yakın Futbol Federasyonu'na kulüplerin borcu var. Peki şimdi sana sorarım, ödeyenler aptal mıdır? Bu yıl ‘‘Arkadaş ben de ödemiyorum’’ derlerse ne yapacaksın? Cevabı ben vereyim, hiçbir şey yapamazsın. Zira senin o sandalyede oturman kulüplere verdiğin tavizle orantılı.CANLI SKOR CEBİNDE!

Cep telefonunuza Spor Arena uygulamasını gönderelim.

SMS GÖNDERİLDİ!

Cihazınıza özel bağlantı linki sms ile gönderildi. Lütfen smslerinize bakınız.

Bunları da Beğenebilirsiniz