« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Turgay Şeren: Suçlu sizlersiniz Beyler

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME
Turgay ŞEREN

ÇÜNKÜ:

Küfürü bu ülkede önce emniyet güçleri önleyecek. Ama o küfürbazlar herkesin gözü önünde tribünde oturuyor

ÇÜNKÜ:

Federasyon kış uykusunda. Stat anarşisi için hiç bir önlemleri yok. Sanki bu olaylar Türkiye’de değil Afrika’da oluyor

VE ÇARE:

Tribünden küfür yükselirse bir anons yeter. Eğer küfür durmazsa, maçı tatil edip seyircisiz oynatırsın olur biter

TSYD Kupası maçları ile birlikte, yaz uykusuna girmiş tribün rezaleti ve kepazelikleri yeniden uyandı. Sakın haaa hiç bir yetkili -ki bunların başında İçişleri Bakanımız Sadettin Tantan da var- başını kuma sokup hiçbir şeyden haberi yokmuş, hiçbir şeyin farkında değilmiş gibi hareket etmesin. Nedeni şu; yıllardır bu çirkin tezahürat statlarda devam ediyor. Bu sene de daha ağır ve daha tahrikkar ve daha tahripkar bir şekilde devam edeceğe benzer.

Fenerbahçe bu sene büyük transferler yaptı. Taraftarı maç kazanmaya ve şampiyon olmaya kendini hedefledi ve kilitledi. Bunun doğal sonucu sahadaki kötü oyun, hakemin en ufak bir yanlış düdüğü, rakibin kasti olmayan bir faulü onları ayağa kaldırıyor. Aynı şeyleri İnönü Stadı'nda da Ali Sami Yen Stadı'nda da yaşadım.

BİRİLERİ ‘DUR’ DEMELİ

Statlardaki çirkin tezahürat için bugüne kadar en az 20 yazı yazdım. Yetkilileri göreve çağırdım. Benim gibi düşünen her spor adamı da bu konuda elinden geleni yapmaya çalıştı.

Mehmet Ağar, Emniyet Genel Müdürü iken bu konuda toplantılar düzenledi. Sonuç sıfır. Göstermelik bir iki komisyon toplantısı sonucu tribün terörü azdıkça azdı. Kimse çıkıp ‘‘DUR’’ diyemedi.

Şimdi size yaşadıklarımı örneklerle anlatayım. Fenerbahçe- Galatasaray maçı... Yer Şeref Tribünü... Her düdükte bu tribünü dolduranların en az yarısı ayakta. Küfürün bini bir para. Üstelik Spordan Sorumlu Devlet Bakanı'nın, Vali'nin, Emniyet Müdürü'nün gözleri önünde. Bizler hep amigolara çatıyoruz, ‘‘Tribünleri küfüre yönlerdiriyorlar’’ diye. İyi güzel de kardeşim, Şeref Tribünü'nü kim yönlerdiriyor. Şeref Tribünü böyle olursa belli bir kültür düzeyininin üzerindeki insanlar bu davranışları sergilerse, çizginin altındakiler ne yapar?

YETKİLİLER NE YAPIYOR?

Nitekim olanlar oluyorlar... Maçın başlama düdüğü ile birlikte tribünler futbolculara, hocalara ana avrat koro halinde küfür ediyor.

B.Hakan yeni evlenmiş, milli formayı yıllarca başarıyla giymiş ve son Finlandiya maçının kahramanı olmuş bu futbolcumuzun saygıdeğer eşine ağzı alınmayacak hakaretler yağdırmaya kimin hakkı var? Utanma, arlanma kalmamış.

Gelelim Alpay'a... Beşiktaş'a büyük hizmeti geçmiş, artı 2.3 trilyon lira kazandırmış bu futbolcunun eşi, kendisi, ailesi inanılmaz küfürlere maruz kalıyor. Hem de koro halinde. İnsanın aklı durur.

Peki sahadaki en büyük yetkili hakem ne yapıyor? Hiçbir şey. Çünkü MHK bu tür olaylar için hakemleri cesaretlendirecek bir karar almıyor. Onlar en ufak bir olayda yalnız kalacaklarını hissediyorlar.

Peki MHK sessiz de federasyon ne yapıyor? Onlar kış uykusundalar. Bu olaylar sanki Afrika'da oluyor. Olayları aynen sizin bizim gibi seyrediyorlar.

BIÇAK KEMİĞE DAYANDI

Peki böyle bir ortamda teknik direktörler sahadaki futbolcularına sahip çıkabilirler mi... Ya da sahada onca küfürü yiyen, çaresizlik içinde hakemden yardım uman futbolcu ne yapar? Bu ülkede her 90 dakikada, özellikle büyük maçlarda bu ortam bilerek, isteyerek yetkili yetkisiz herkesin gözü önünde oluşturuluyor. Sonra da futsolcularadan sakin olmaları isteniyor. Sizler televizyon başında kendi kendinizi yiyip bitirirken hem topla, hem rakiple, hem de küfürle mücadele eden futbolculardan nasıl sakin olmaranı beklersiniz. Evet... Artık bıçak kemiğe dayandı. Küfürü bu ülkede önce emniyet güçleri önleyecek. O küfürbazları tribünlerden 3'er 5'er toplayıp götürecek. Sonra da Federasyon ve MHK.

MHK ve federasyon hakeme emir verecek. ‘‘Tribünlerde küfür yükselir yükselmez düdüğü çalıp bir tane anons yaptıracaksın. Durmadı mı maçı durdurup tribünleri boşaltacaksın ve seyircisiz maça devam edeceksin. Ya da düdüğü çalıp evine gideceksin maçı bir gün sonra yine seyircisiz oynatacaksın. Bunun başka çaresi kalmadı artık. Her sene aynı terane devam ediyor çünkü.
Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler